BRATISLAVA. Po takmer troch hodinách dohadovania nakoniec v stredu prijali mestskí poslanci stanovisko k zákonu o Bratislave.
Návrh zákona je v parlamente v druhom čítaní, Národná rada zatiaľ čaká na stanovisko mesta. To sa k návrhu nestihlo vyjadriť skôr, novelu bez vedomia mesta do parlamentu predložila trojica poslancov Zvonár, Jasaň a Rafaj.
Rokovanie poslancov sprevádzal chaos a viackrát bolo nutné zasadnutie prerušiť. Niektorí totiž nevedeli, čo vlastne odsúhlasili. „Vie každý, čo odhlasoval v súvislosti s počtom poslancov?“ pýtal sa primátor Andrej Ďurkovský pléna. Odpoveďou mu bola vrava poslancov. „Hlasovanie bolo zmätočné,“ prihlásil sa poslanec Stanislav Fiala (KDH). Starosta Petržalky Milan Ftáčnik totiž navrhol, aby sa aj o počte poslancov hlasovalo samostatne, nesúhlasil s navrhovaným stanoviskom.
Primátor sa musel radiť s Jánom Haršánym z legislatívneho oddelenia magistrátu. To už nevydržala jedna z poslankýň a začala si v zrkadielku upravovať mejkap. Haršány oznámil, čo znamená formulácia „sa vypúšťa“ a na dokreslenie opísal reakciu jedného z poslancov v návrhovej komisii: „Ja som to dobre povedal, ale zle som hlasoval.“
Rozruch vyvolalo znenie stanoviska. Na to, aby malo právnu silu, ho podľa poslanca Pavla Minárika (KDH) bolo treba zmeniť. „Takto len predseda parlamentu dostane poštu!“ kričal. O stanovisku ako celku sa nakoniec hlasovalo dvakrát – prvýkrát nebolo zastupiteľstvo uznášaniaschopné. Rokovanie sa neprerušilo, pokračovalo na žiadosť klubov a stanovisko prešlo na druhý pokus.
Čo prešlo
namiesto 80 poslancov iba 45
samostatná kapitola pre Bratislavu v štátnom rozpočte s asi miliardou korún (33 mil. eur)
aby mesto aj naďalej spravovalo ZUŠ a centrá voľného času