BRATISLAVA. Vplyv finančnej svetovej krízy v stavebníctve cítiť. Hovorí to prezident Zväzu stavebných podnikateľov Ján Majerský. Stavať sa ale neprestane.
„Ak budú bankové zdroje drahšie a hlavne budú náročnejšie podmienky na ich získanie, je logické, že to ovplyvní aj dynamiku výstavby. Podnikanie však nemôže zastať,“ vysvetľuje Majerský. Je presvedčený, že spôsoby ako prekonať tento stav sa nájdu.
Problémy nepotvrdili
Zahraniční developeri už časť projektov v priemyselnej výstavbe a logistike zmrazili či zastavili, slovenskí, ktorí pôsobia v Bratislave, krízu popierajú.
„Bude to mať vplyv, ale dotkne sa skôr menších. Môžu aj skončiť,“ hovorí Maroš Sýkora z J&T. Ich projektov v Bratislave sa to podľa neho nedotkne. „Tie vo výstavbe ako River Park sú úspešné a tých v príprave sa to zatiaľ nedotýka. Prejaví sa to až vo fáze, keď sa môže začať stavať.“
Spoločnosť pripravuje Panorama City a Zuckermandel, Sýkora hovorí, že prvý čaká na povolenia a druhý sa ešte len kreslí. Nové projekty budú závisieť od situácie na trhu.
Vplyv krízy vylučuje aj Penta, ktorá má stavať Lamačskú bránu, či HB Reavis, ktorý pripravuje Twin City. „Pribrzdili sme len expanziu v iných krajinách,“ povedal hovorca HB Reavis Roman Karabelli.
Podľa Hospodárskych novín má problémy Orco, nedokáže splácať úvery. Jeho akcie klesli od začiatku roka na štvrtinu, potom znova stúpli. „Orco spláca všetky úvery a úroky v termíne,“ hovorí Lucia Řeřichová zo spoločnosti. Dodala, že banky teraz žiadajú od developerov viac vlastného kapitálu, ale to Orco spĺňalo už pred zavedením prísnejších kritérií.
Nie kríza, ale útlm
„Nie je to ani finančná kríza. My hovoríme o konci stavebného boomu už viac ako rok,“ vysvetľuje Štefan Šlachta, hlavný architekt mesta. Nepredané byty a neobsadené kancelárske priestory sú podľa neho signálom konca tohto boomu.
„Príčin je oveľa viac. Táto kríza to len urýchlila,“ myslí si. Stav má podľa neho aj výhody – začne sa viac rozmýšľať o perspektívnosti, treba mnohé zmeniť v legislatíve.
„Už dnes sa presadzujú v oveľa väčšom počte malometrážne byty, začne, dúfam, koncepčnejšia politika výstavby v mestách a prestane dnešný hurá systém,“ povedal architekt. Podobné želanie majú aj aktivisti. Katarína Šimončičová z mestského výboru Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny hovorí, že poučiť by sa mali aj úrady. „Aby neostávali nedokončené budovy, jamy po zbúraných domoch uprostred mesta zarastené burinou, aby sa nelikvidovali parky. Malo by sa viac začať dbať na verejný záujem,“ povedala.Dorota Kráková © SME
Mali ťažkosti
Projekty, ktoré priznali finančné ťažkosti, boli zatiaľ dva:
Istroreal nedostavanú budovu na Šancovej predal Finepu, straty mal vraj pre negatívnu medializáciu.
Projekt Yosaria Plaza sa pre finančné ťažkosti ešte ani nezačal stavať, hoci povolenie má. Investor mal problémy s úverom, to je už podľa konateľa vyriešené.
Yosaria Plaza, ktorá má vyrásť na mieste bývalého obchodného domu Ružinov, sa ani nezačala stavať. FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ |