SME

Končia sa merania koľají

Do konca mesiaca by mali skončiť kontrolné merania celej siete električkových tratí. Po prvých výsledkoch už dopravný podnik opravil niekoľko úsekov.

Na Záhradníckej sa v lete robila celková rekonštrukcia električ­kovej trate. Časť z nej by mali v budúcom roku zatrávniť.Na Záhradníckej sa v lete robila celková rekonštrukcia električ­kovej trate. Časť z nej by mali v budúcom roku zatrávniť. (Zdroj: SME – OLIVER FILAN)

BRATISLAVA. Dopravný podnik dokončuje audit električkových tratí v celom meste. Doteraz už urobil niekoľko opráv aj výmen koľají.

Hovorca dopravného podniku Peter Kavecký povedal, že v prvej fáze premerali 22 kilometrov koľajiska, celková dĺžka koľají v meste je 75 kilometrov. Merania na zvyšných tratiach majú urobiť do konca mesiaca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preventívne výmeny

Mimoriadne preverovanie podnik spustil po tom, ako sa začiatkom leta vykoľajila električka číslo 12 pri Moste Lafranconi a o niekoľko dní aj pri Novom moste.

SkryťVypnúť reklamu

Prvú nehodu zapríčinil stav trate, koľajnice v oblúku onedlho nato vymenili. Druhú spôsobil cudzí predmet v koľajisku.

Celá koľajová sieť spĺňa podľa hovorcu normy. „V niektorých úsekoch, kde bol stav na hrane normy, sa koľaje preventívne vymieňali.“ Okrem toho dvetisíc metrov koľají navarovali a 14 metrov zbrusovali.

Kavecký hovorí, že opravovali opotrebovania, ktoré vznikajú bežnou prevádzkou. Tlak električky môže po čase spôsobiť vlnkovitosť na povrchu koľají. Výraznejšie namáhané sú aj koľaje v oblúkoch.

Upravili viacero menších úsekov na račianskej aj karlovoveskej radiále. „Nad rámec zákona sme posilnili bežné denné a mesačné kontroly.“

Posilnia kontrolu

Súčasťou plánovanej údržby bola výmena 1 400 metrov koľají, napríklad pri kompletnej rekonštrukcii na Záhradníckej.

SkryťVypnúť reklamu

Náklady na mimoriadne opravy Kavecký ešte vyčísliť nevedel. Čakajú na záver auditu. Povedal, že ceny plánovaných investícií môžu byť každý rok iné. Závisí od ich rozsahu.

Podľa stránky imhd.sk by sa v ďalších rokoch mohli opravovať najstaršie koľajové trate – v tuneli, v Dúbravke, v smere na Hlavnú stanicu či na Krížnej.

O konkrétnych úsekoch, ktoré budú rekonštruovať v novom roku, Kavecký zatiaľ hovoriť nechcel. „Ešte sa len budú schvaľovať.“

Opravy zdržujú iné výluky

Dopravný podnik už dávnejšie dával do súvislosti zlý stav prejazdov cez trať s blízkymi stavbami. Ničia ich ťažké stavebné mechanizmy.

Následky intenzívnej individuálnej dopravy na stav koľají spomína vo vlaňajšej výročnej správe aj pražský dopravný podnik. Opotrebovaný koľajový zvršok si vyžiadal časté výluky pre mimoriadne opravy.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca pražského dopravného podniku Ondřej Pečený povedal, že nie všetko môžu opraviť, hneď ako problém zistia. Stáva sa, že prerastie až do havarijného stavu, ktorý musia riešiť mimoriadne. Súvisí to aj s tým, že v okolí sú už iné dopravné výluky a ďalšia by bola príliš veľkou komplikáciou.

Pri Moste Lafranconi sa v júli vykoľajila električka číslo 12. Nehodu nezavinil vodič, ale stav trate.

SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 450
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 225
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 136
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 826
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 463
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 160
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 922
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 162
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 068
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 038
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 103
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 056
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 603
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 865
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 432
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťZatvoriť reklamu