BRATISLAVA 21. októbra (SITA) - Projekt prepojenia železničného koridoru TEN-T 17, ktorý bude súčasťou magistrály Paríž-Štrasburg-Štutgart-Viedeň-Bratislava, čaká v súčasnosti na zmeny a doplnky územného plánu mesta. Pre agentúru SITA to dnes uviedla hovorkyňa projektantskej spoločnosti Dopravoprojekt Petra Pauerová. Schvaľovať by ich mali poslanci mestského zastupiteľstva ešte v tomto roku, pre mesto sú totiž prioritou. Ďalšími zmenami a doplnkami územného plánu by sa mestský parlament mal zaoberať až v roku 2009. "Prerokovanie dokumentácie pre územné rozhodnutie s objednávateľom, teda Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR), pre obe pripravované stavby tohto medzinárodného projektu je ukončené a celý projekt sa stáva životaschopným," povedala Pauerová.
Pre prvú časť projektu TEN-T už projektant prerokoval dokumentáciu pre územné rozhodnutie s investorom, teda ŽSR. Túto časť projektu tvorí stavba od železničnej stanice Rača cez stanicu Predmestie a dnešné územie stanice Filiálka až po železničnú stanicu Petržalka. Trasa bude dlhá 6,88 km, z toho 6,43 km bude vedených v tuneloch. V okolí komplexu Eurovea by mala viesť až 40 metrov pod povrchom. Dokumentáciu stavebného zámeru k tejto časti projektu plánuje Dopravoprojekt, a.s., odovzdať investorovi do konca októbra. Následne by mala byť odovzdaná na štátnu expertízu. Dokumentácia druhej časti projektu, teda napojenie Letiska M. R. Štefánika, je dokončená. "V novembri budú všetky potrebné dokumentácie na štátnej expertíze," konštatovala Pauerová. Po ukončení štátnej expertízy bude nasledovať územné konanie.
Začiatok výstavby jednotlivých stavieb projektu je naplánovaný na rok 2010, respektíve 2011. Projekt by mal byť ukončený v roku 2015. Projekt TEN-T 17 bude financovaný zo štátneho rozpočtu a z peňazí EÚ. Predpokladané náklady na výstavbu zatiaľ známe nie sú. Tretiu časť projektu, ktorou je elektrifikácia trate Devínska Nová Ves – Marchegg, pozastavili. Rakúsko sa totiž rozhodlo zdvojkoľajniť železničnú trať, Slovensko plánuje jeho zámer napodobniť. Preto sa teraz čaká na začiatok prác na rakúskej strane, ktoré by sa mali začať v roku 2010.