STARÉ MESTO. Pokus o zaregulovanie včas – tak nazývajú niektorí účastníci workshop o budúcnosti Staromestskej ulice. Koná sa v týchto dňoch.
Po skončení workshopu má byť presne jasné, ako by územie investori mohli zastavať a ako nie, ešte skôr, ako ho zastavajú. Keď už je pozemok súkromný, mesto ani stavebné úrady nemajú možnosť zástavbu obmedzovať inak ako územnými plánmi zón. A to je zdĺhavé.
Pohľad na hradby
„Možností je milión,“ hovorí hlavný architekt mesta Štefan Šlachta. Kolektívy a jednotlivci, ktorí sa workshopu zúčastňujú, majú len ponúknuť riešenia.
Podmienky sú určené len rámcovo, najdôležitejšie by malo byť vpustiť sem chodcov. Zároveň by tu ale mala zostať doprava. V akej forme, nie je jasné, to umožňuje špekulovať aj nad zapustením cesty do podzemia. Úsek od mosta po podjazd na Hodžovom býva preťažený.
Zachovať sa majú aj pohľady na fortifikačné múry. Nová zástavba nemá byť príliš hustá, ale ekonomicky vyvážená a s minimálnymi rozkopávkami. Optimálne by bolo skĺbiť tu novú a starú architektúru.
Vyjadrí sa aj verejnosť
Predtým, ako sa workshop uzavrie, účastníci nechceli o riešeniach hovoriť. Končiť sa má 29. októbra, pôvodne to malo byť včera. Po požiadavke zúčastnených ho magistrát predĺžil. Nakoniec by sa mala konať aj verejná prezentácia s diskusiou. Potom by sa určili záväzné regulatívy.
Workshopu sa zúčastňujú vyzvané ateliéry Bogár – Urban – Králik, Vallo & Sadovsky, architektonická kancelária Ľubomíra Závodného a architekti Juraj Tesák a Peter Bauer. Prihlásilo sa aj asi 15 jednotlivcov.
V minulosti na Staromestskej chceli stavať viaceré spoločnosti, napríklad Pressburger Boulevard v roku 2006, v roku 2002 riešili premostenie architekti Rastislav Janák, pred ním Vladimír Zigo. Ako sa vyjadril Šlachta, záujemcovia o premostenie a zastavanie stále sú. ´