STARÉ MESTO. Na utorkovom stretnutí odovzdalo mesto spoločnosti Strabag-Zipp návrh s tromi pozemkami vhodnými na výmenu. Výmenou chcú zachovať posledný zvyšok zelene v parku pri Belopotockého ulici.
Spoločnosť Strabag-Zipp tu má postaviť viacpodlažný polyfunkčný dom Apartmán Park.
Rokovať budú ďalej
„Investor má teraz čas na premyslenie, o štrnásť dní by sa malo uskutočniť ďalšie spoločné stretnutie,“ povedal námestník primátora Tomáš Korček. „Vybrali sme pozemky, ktoré sú platným územným plánom určené na výstavbu.“
Podľa Korčeka ide o pozemky, ktoré sa nachádzajú v Petržalke a v Starom Meste a sú mestským majetkom. „S investorom sme sa dohodli, že pozemky nebudeme pre verejnosť bližšie špecifikovať,“ dodal Korček. „Všetky návrhy sú adekvátne.“
Ak sa mesto a investor na výmene dohodnú, rozhodnutie bude musieť odsúhlasiť ešte mestské zastupiteľstvo. Podľa Korčeka mesto verí, že príde k dohode. Chcú vyčleniť finančné prostriedky na revitalizáciu verejného parku, plánujú tiež zabezpečiť inštaláciu mobiliáru a vybudovať malé detské ihrisko pre rodiny s deťmi.
Nie mesto, ale štát
„Chcel by som v tejto súvislosti zdôrazniť, že pozemky už v roku 1991 predal súkromnej spoločnosti štát a nie mesto ani mestská časť,“ spresnil Korček. „Nikdy sme nehrali akúkoľvek úlohu pri zmene vlastníckych vzťahov, ani sme na zmenu vlastníka nemali akýkoľvek vplyv.“
O záchranu parku za budovou rozhlasu bojujú aktivisti a miestni obyvatelia už trinásť rokov. Spoločnosť Strabag-Zipp kúpila pozemok po sérii viacerých zmien vlastníckych vzťahov v roku 2004. Teda v čase, keď bol platný starý územný plán, ktorý na tomto území určoval občiansku vybavenosť.
V novom územnom pláne je parčík od začiatku definovaný ako zeleň.
Návrhy na predaj pozemku
Spoločnosť Strabag-Zipp ponúkala mestu pozemok ešte v roku 2006 za 70 miliónov (2323574,32 eura). Mestskí poslanci však túto sumu neschválili. S ďalšou ponukou prišlo mesto vlani, pozemok chceli odkúpiť za 20 miliónov korún (663878,38 eura). Investor ale s nižšou sumou nesúhlasil.
Tento september prijalo mestské zastupiteľstvo uznesenie, v ktorom riaditeľku magistrátu Annu Pavlovičovú poverilo výberom vhodného pozemku.
Investora s ponukou stretnutia oslovil listom aj primátor Andrej Ďurkovský, na základe ktorého sa konalo aj včerajšie stretnutie.
Napriek potvrdenému termínu začal však investor minulý týždeň v parku s nepovoleným výrubom stromov. Podľa Korčeka na včerajšom stretnutí investora požiadali, aby s ďalším výrubom počkal až do zasadnutia mestského zastupiteľstva.
Padli stromy bez označenia
V minulotýždňovom výrube odstránila spoločnosť Strabag-Zipp aj osem neoznačených stromov. Park je tak nelegálne chudobnejší o jeden brest, jeden pajaseň a šesť javorov.
„Ani jeden z nich sa nenachádza v zozname vydaného, no ešte stále neplatného výrubového povolenia,“ povedala Alena Kopřivová, hovorkyňa Starého Mesta. „O výrub týchto stromov spoločnosť nežiadala.“
Päť zo stromov malo hodnotu 112 000 korún (3717,72 eura), tri ďalšie pre výšku a obvod kmeňa nepodliehali správnemu konaniu. Rozhodnutie na výrub drevín bolo síce vydané už v apríli minulého roku, je však podmienené právoplatným stavebným povolením. V rozhodnutí bolo uvedených 29 stromov s hodnotou 850 000 korún (28214,83 eura).
Porušili zákon
Podľa Kopřivovej sa mestská časť obráti na obvodný úrad životného prostredia v Bratislave s tým, aby ilegálny výrub prešetril. „Pravdepodobne došlo k porušeniu zákona o ochrane prírody a tiež správneho zákona,“ dodala Kopřivová. „Nie je v kompetencii mesta, aby to riešilo,“ tvrdí Korček.
Stavebné povolenie na samotnú stavbu budovy bolo vydané 10. septembra a 2. októbra bolo zavesené na verejnú tabuľu. Zákonná lehota, počas ktorej sa môžu ľudia proti stavbe odvolávať, ešte teda neuplynula. V prípade, že sa nikto neodvolá mohol by sa legálny výrub začať 2. novembra. Predstavitelia spoločnosti Strabag-Zipp sa na včerajšom stretnutí vyjadrili, že došlo k chybe v organizácii. Dokopy minulý týždeň zmizlo výrubom nelegálne dvanásť stromov.