BRATISLAVA. V deň, keď sa odváža odpad, má byť kontajnerové stojisko prístupné. Zároveň musí ostať čisté. Prikazujú to nariadenia mesta.
Skládky pri kontajneroch sa neobjavujú, ak stoja v zamknutých prístreškoch. Ich vybudovanie a fungovanie prináša ďalšie problémy.
Nevyrovnané pozemky
Na petržalskom sídlisku chýba do sto kontajnerových stojísk. Z tých, ktoré tam sú, sa nedajú všetky uzavrieť. Hromadí sa pri nich odpad.
Miestna samospráva ponúka správcom domov nenávratný príspevok na budovanie nových stojísk aj na zastrešenie a uzamykanie existujúcich. V rozpočte na to rátala so sumou štyri milióny korún (takmer 133-tisíc eur).
„Správcovia neprejavili taký záujem, ako sme očakávali,“ povedal petržalský hovorca Ľubomír Andrassy. „Môže to súvisieť s tým, že väčšina stojísk je na nevyrovnaných pozemkoch.“
Sídlisko sa stavalo narýchlo, kontajnerové stojiská pri domoch chýbajú na listoch vlastníctva. Príspevok od samosprávy môže správca žiadať, až keď práce na stojisku dokončí. Na úpravy sa vzťahuje ohlasovacia povinnosť, pri ktorej sa preukazuje aj vzťah k pozemku. To, že sa často nedá doložiť, brzdí plány na zlepšenie poriadku v mestskej časti.
„Starosta Milan Ftáčnik rokoval s mestom o možnosti generálneho súhlasu pre Petržalku,“ hovorí Andrassy.
Týkal by sa len ohlasovania výstavby a úprav stojísk. Dalo by sa to potom robiť bez výpisu z listu vlastníctva.
Čisté je len zamknuté
„Ak máme stojisko udržať čisté, musíme ho zamykať,“ hovorí Jana Miklovičová za vlastníkov bytov na Mraziarenskej 1 až 5. Prerábku stojiska na uzamykateľné si zaplatili sami. Teraz majú problém, ako ho sprístupniť na odvoz odpadu.
Miklovičová povedala, že spoločnosť OLO si na to vyhradila čas medzi 7.00 až 12.00. Niekto z obyvateľov musí odomknúť a po odchode smetiarov zase zamknúť. Sú za to, aby odomykanie zabezpečovalo OLO, to sa bráni množstvu kľúčov. Ružinovčania sa chcú obrátiť aj na mestských poslancov.
Hovorkyňa spoločnosti OLO Margita Tieleschová povedala, že teraz mapujú uzamykateľné stojiská v meste. Čakajú na cenovú ponuku na výrobu univerzálneho kľúča. Chystajú sa osloviť správcov, aby zistili záujem. Pilotný projekt pripravujú vo Vrakuni, tam by mali vyhotovenie kľúčov platiť vlastníci bytov. Kto uhradí výrobu kľúčov v iných mestských častiach, ešte ostáva otvorené.
Proti skládkam
Zákaz vykladať veľkorozmerný odpad ku kontajnerom platí v celom meste vyše roka.
Petržalka doteraz prispela na výstavbu jedného a úpravy dvoch stojísk sumou 130-tisíc korún (4315 eur). Podporiť majú ešte 12 projektov. V desiatich ďalších doriešujú hlavne problémy s preukázaním vzťahu k pozemku.
Ružinovskí vlastníci bytov si úpravu stojísk na uzamykateľné hradia sami. Žiadajú doriešiť odomykanie stojísk pri odvoze odpadu.
Spoločnosť OLO hovorí o univerzálnom kľúči, zisťuje cenové ponuky na výrobu.