BRATISLAVA 7. októbra (SITA) - Výstavba multifunkčného centra Petržalka City v Bratislave sa posúva na rok 2009. Nové centrum za 400 miliónov eur (12 miliárd korún) by malo vzniknúť na ploche 22 hektárov v lokalite ohraničenej Rusovskou cestou, Romanovou, Hálovou a Gessayovou ulicou a korytom Chorvátskeho ramena. Pôvodne sa malo začať s výstavbou prvej etapy ešte v tomto roku, investorská spoločnosť však posunula začiatok prác až na budúci rok. Pre agentúru SITA to potvrdila Viera Krúpová za spoločnosť Petržalka City, a.s.
Dôvodom zmeny je okrem iného aj koordinácia s pripravovaným projektom rýchlodrážnej električky a prepájaním železničných koridorov TEN-T 17. "Projekt TEN-T je úzko prepojený s projektom nosného systému MHD. Nie je jasné, v akom poradí budú vytvorené," povedala Krúpová. Pre projekt prepájania koridorov už mesto pozastavilo aj schvaľovanie územného plánu zóny pozdĺž Chorvátskeho ramena. Ten nechala mestská časť vypracovať práve v súvislosti s výstavbou moderného centra. Stále totiž nie je známe, či pri nosnom dopravnom systéme pôjde o variant podzemný, nadzemný alebo iný.
Začiatok výstavby Petržalka City sa však posúva aj z toho dôvodu, že spoločnosť ešte nemá právoplatné územné rozhodnutie. "Sme v procese vyhodnotenia environmentálnych vplyvov, ktoré sú súčasťou územného konania," povedala Krúpová. Súčasne sa pracuje aj na projektovej dokumentácii pre stavebné povolenie. Podľa Krúpovej by mohol investor dostať stavebné povolenie na budúci rok. Nové centrum by malo byť dokončené v roku 2015, pôvodne sa uvádzal ako termín rok 2013.
Súčasťou moderného centra Petržalky by mali byť byty, hotel, reštaurácie, priestory pre obchody a služby či objekty na spoločensko-športové aktivity obyvateľov. Uvažuje sa o výstavbe bazéna, športovísk, telocvične, bežeckých, korčuliarskych či cyklistických dráh, knižnice, galérie moderného umenia či radnice. Centrom celého projektu by mal byť bulvár, akási rušná ulica obklopujúca trasu plánovanej rýchloelektričky. Protiváhou rušnej ulice by mal byť mestský park okolo Chorvátskeho ramena. Vybudovať by sa malo 5 200 parkovacích miest, pričom 1 400 by malo byť pod úrovňou terénu.