BRATISLAVA. Mesto dalo vypracovať urbanistickú štúdiu malokarpatskej časti bratislavského lesoparku. Má byť podkladom pre rozvoj rekreačnej oblasti.
„Základné zásady využitia stanovilo mesto a vychádzajú zo súčasného stavu a platného územného plánu. Územie tvorí najmä les a lúčne plochy,“ hovorí Ľubomír Klaučo zo spoločnosti Aurex, ktorá štúdiu vypracovala.
Lesopark zasahuje do viacerých mestských častí – Rača, Vajnory, Lamač, Záhorská Bystrica, Nové Mesto a je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Dominantým vlastníkom pozemkov je mesto, ďalšími sú cirkev, urbár a právnické a fyzické osoby.
Zvýrazniť vstupné miesta
„Riešili sme aj pás, ktorý lesopark lemuje v dotyku s okolím. Toto územie môže byť zdrojom negatívnych vplyvov, zároveň sa v ňom nachádzajú vstupy do lesoparku,“ dodal Klaučo. Podľa štúdie by miesta, ktoré sú dnes nástupnými bodmi, však o nich vedia len domáci, mali označiť, zvýrazniť a doplniť drobným rekreačným mobiliárom.
„V dotykovom pásme by boli vhodné najmä prírodné ihriská, na niektorých miestach aj sú, ale zdevastované. Napríklad na Kramároch,“ povedala Eva Hledíková, jedna z autoriek štúdie. Zmeniť by sa mal vzhľad Patrónky, najmä zastávok MHD a prímestskej autobusovej dopravy.
Bufety, koliby, reštaurácie
Čo sa týka stavieb v tejto oblasti – štúdia navrhuje rekonštrukciu existujúcich. Pribudnúť by mali bufety, koliby a aj malé záhradné reštaurácie. Jednu navrhujú aj pred Červeným mostom, kde by sa tiež mal vybudovať polyfunkčný objekt s parkovaním. „Ubytovacie kapacity plánujeme len na dvoch miestach. V Klepáči, ktorý má skautsko-turistický charakter a neráta s automobilovou dopravou a v Rybárskej reštaurácii, kde navrhujeme po rekonštrukcii reštaurácie aj hotel so 40 lôžkami,“ hovorí Hledíková.
Sanatórium
Rekonštrukciu Snežienky na Železnej studničke plánuje spoločnosť Snowdrop a chcela by tu tiež mať okrem reštaurácie aj hotel. Urbanistická štúdia však navrhuje len reštauráciu.
Zámer Snowdropu v súčasnosti posudzuje ministerstvo životného prostredia.
Štúdia definuje aj budúcnosť sanatória na Železnej studničke. „Navrhujeme tu rekonštrukciu areálu a obnovenie zdravotníckej funkcie.“ Rozdielna bola predstava investorov – prestavbu areálu sanatória na areál zdravia predložila mestu pred dvoma rokmi spoločnosť Arca Capital Slovakia a rátala s výstavbou 24 rekreačných domov.
S ubytovacími kapacitami štúdia neráta ani v prípade Deviateho mlyna. Ten má od Mestských lesov prenajatý spoločnosť Euro Active group a rekonštruujú ho.
Cesty a doprava
Štúdia navrhuje v lesoparku aj viaceré alternatívy riešenia cyklistických ciest. Tie by mali byť oddelené od trás pre peších. Zaoberá sa aj jazdeckými cestami. „Čo sa týka dopravy, zachovávame trasu MHD, linku číslo 43 a doplnili sme ju o ďalšiu, ktorá by zabezpečila spojenie od Peknej cesty k lokalite Muničák,“ povedala Hledíková. Dodala, že vylúčenie automobilovej dopravy počas víkendov zostáva zachované. „Zvažujeme však v prázdninových dňoch premávku malého vláčika, takého, aký vozí turistov v Starom Meste.“
Štúdia navrhuje tiež odkanalizovanie územia. „Uvedomujeme si, že absencia kanalizácie chráni územie pred masívnejšou výstavbou. No na druhej strane splašky končia vo Vydrici, čo je príliš vzácny recipient.“
Riešené územie
Horná Mlynská dolina – Patrónka, Partizánska lúka, 8. a 9. mlyn, Železná studnička, Drienkovské lúky, 1. kameňolom
Kamzík
Kačín
Spariská
Rača – Slalomka
Vajnorská dolina
Zmeniť by sa mal aj vzhľad Patrónky, najmä zastávok MHD. SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK |