BRATISLAVA. Bratislava bude mať zoznam vzácností, mali by doň patriť PKO, kúpele Grössling, nemocnica na Mickiewiczovej, pivovar Stein či športovisko Tehelné pole. Takýto zoznam však nie je právne záväzný, takže ak pamätihodnosť niekto zničí, nič mu nehrozí. Dokument by sa mal k mestským poslancom dostať na jeseň.
Páka na investorov
Ministerstvo kultúry tvrdí, že možností ako chrániť pamätihodnosti je niekoľko. Účinnou pákou na investorov by mali byť ekonomické výhody zo strany samosprávy. Mesto môže udeliť úľavu z daní alebo objekt zakresliť do územného plánu zóny.
Petržalka je mestská časť, ktorý už zoznam pamätihodností má rok. Sú v ňom napríklad Napoleonský val v Sade J. Kráľa či gymnázium na Einsteinovej. „Ak bude v zonálnom pláne, že sa to nemôže zbúrať, je to záväzné,“ vysvetľuje hovorca Ľubomír Andrassy. To mestská časť aj plánuje urobiť.
Mestská poslankyňa Helena Doktorovová (OK), členka komisie ochrany pamiatok, hovorí, že o tejto možnosti vie, ale môže sa len odporúčať. Či prejde, je len na poslancoch samotných.
„Ako občan som za, ako poslanca ma zaujíma, aký výpadok financií by úľava na daniach priniesla a či by to rozpočet uniesol,“ povedal námestník primátora Milan Cílek (OK). Je aj otázne, či by sa poslanci vedeli dohodnúť na tom, že peniaze sa nemajú radšej použiť na zeleň alebo školy.
Poslanec Ernest Huska (SDKÚ) je za to, aby ako pri ochrane prírody fungovali viaceré stupne ochrany, nielen vyhlásenie za kultúrnu pamiatku.
Limitácia zmluvou
Alex Tahy z pamiatkovej inšpekcie ministerstva hovorí, že samospráva môže ovplyvňovať budúcnosť pamätihodností aj pri predajoch. „Už v zmluve môže budúceho vlastníka obecného majetku a investorov limitovať záväzkami.“ V prípade nedodržania podmienok môže mesto investora blokovať pri povoľovaní stavieb, alebo ak má dobre nastavené zmluvy, môže trvať na vrátení majetku.
Systém ochrany pamätihodností má podľa neho fungovať v Žiline, kde mesto na ne vyčlenilo peniaze. Vlastníci by mali dostať certifikát a objekty by mali byť postupne označené.