SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
PRIEMERNÁ DENNÁ NÁVŠTEVNOSŤ V INFORMAČNÝCH CENTRÁCH BOLA POČAS LETNEJ SEZÓNY OKOLO 2000 ĽUDÍ

Zahraniční turisti v meste lámu rekordy

Počet návštevníkov v meste každoročne stúpa. Štatistiky z tohto leta ešte nie sú, očakáva sa prekona­nie minuloročného rekordu.

Počet zahraničných návštevníkov v Bratislave každoročne stúpa. Turistické štatistiky z tohtoročnej letnej sezóny ešte nie sú ukončené. Očakáva sa, že minuloročný rekord bude prekonaný.Počet zahraničných návštevníkov v Bratislave každoročne stúpa. Turistické štatistiky z tohtoročnej letnej sezóny ešte nie sú ukončené. Očakáva sa, že minuloročný rekord bude prekonaný. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME– MILAN DAVID)

BRATISLAVA. Niekdajšie mesto mieru, dnes priateľské mesto víta svojich turistov informačnými centrami. V súčasnosti sú štyri, pri každom zo vstupov do mesta. Zrekonštruovaná bývalá BIS v centre na Klobučníckej, na Hlavnej stanici, na letisku a v prístave. Sú otvorené sedem dní v týždni počas celého roka s výnimkou vianočných sviatkov. Priemerná denná návštevnosť v centrách bola počas letnej sezóny okolo 2 000 ľudí.

„V tomto roku sa doinštalovali aj ďalšie dotykové infopointy na miestach, kde informačné centrum už existuje,“ povedala Alexandra Bučková námestníčka BKIS pre cestovný ruch. „Na autobusovej stanici Mlynské nivy a v pobočke dopravného podniku v podchode na Hodžovom námestí.“ V budúcnosti by mali pribudnúť aj dva ďalšie v Petržalke, v Inchebe a na tunajšej železničnej stanici.

„Celosvetový trend sa uberá viac smerom k automatizovaným infopointom,“ dodáva Bučková. „Osobne si myslím, že štyri turistické centrá pre Bratislavu postačujú. S vybudovaním ďalších nepočítame, momentálne ich máme viac ako napríklad v Paríži.“

Lámu sa rekordy

Počet prichádzajúcich turistov sa každoročne zvyšuje. „Minulý rok navštívilo Bratislavu 735 183 návštevníkov,“ povedala Bučková. Rok 2007 bol čo sa týka počtu zahraničných návštevníkov rekordný, spolu ich prišlo až 482 548.

Štatistiky z tejto letnej sezóny ešte nie sú kompletné, očakáva sa však, že stúpajúci trend sa potvrdí. „Za prvých päť mesiacov prišlo 286 073 návštevníkov,“ dodala Bučková. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku je to nárast o 10,2 percenta. Zvýšil sa aj počet prenocovaní o 9,1 percenta. Podľa Bučkovej pribudli aj návštevníci z okolitých krajín ako Chorvátsko, Írsko, Portugalsko, počet hostí z Číny, zdvojnásobil. Menší záujem o Bratislavu mali hostia z Nemecka, Talianska, Veľkej Británie a Japonska.

Mesto v tomto roku zorganizovalo medzi návštevníkmi aj prieskum. Bolo v ňom dvadsať otázok, ktoré sa týkali napríklad účelu návštevy alebo sumy, ktorú turisti v meste minuli. Zozbieraných je okolo 600 vyjadrení od zahraničných návštevníkov a v súčasnosti prieskum pokračuje na slovenských mimobratislavských.

Mesto v takejto podobe zorganizovalo prieskum prvýkrát. Jeho výsledky chcú zverejniť do konca roka. Mali by mať vplyv aj na komunikačnú politiku mesta.

Turisti na Hrad

Záujem o prehliadky mesta a okolia bol napriek vysokej letnej návštevnosti podľa sprievodkyne Janette Janoškovej trochu nižší než vlani. Dôvodom vraj bolo premenlivé počasie.

„Na prehliadky chodia najmä Rakúšania, Nemci, Japonci, Američania, ale aj Dáni, Fíni či Poliaci,“ dodala Janette Janošková. „K najvyhľadávanejším pamiatkam patrí Dóm sv. Martina, Primaciálny palác a Bratislavský hrad.“

„Naši hostia veľmi radi chodia na hrad Devín, nie je však otvorený celoročne,“ povedala Ingrid Cibiriová z hostelu v centre mesta.

Podľa zamestnankyne hostela sú obľúbené aj výlety loďou do Viedne a späť, záujem je tiež o Danubianu a Čunovo. „Problém je, že cudzinec sa tam prakticky dostať nemôže, pokiaľ si nevezme taxík,“ dodala Cibiriová. „Máme aj málo informácií o podujatiach určených pre mladých, informačná brožúra Bratislava for the young vydávaná mestom naozaj nestačí.“

Záchodov je málo

Návštevníkom chýbajú aj požičovne bicyklov či záchody. V máji síce otvorili nové pri magistráte. „Pri prehliadkach však tieto toalety kapacitne nestačia,“ povedala Janette Janošková. „Sú aj veľmi odruky.“

Často je málo propagačných a informačných materiálov v centrách. „Keď mám skupinu a každý chce materiál, v turistickom centre ich nie je dostatok,“ dodala sprievodkyňa. „Ich zabezpečovanie cez magistrát alebo samosprávny kraj je zdĺhavé.“

Sprievodcom vraj chýbajú aj niektoré aktuálne informácie. „Napríklad o tom, že je niečo zatvorené,“ dodala Janošková. „Minulý týždeň som chcela so skupinou navštíviť Primaciálny palác, no nepustili nás dnu. Nevedela som o tom, že pán primátor tam mal prijatie.“

Nepokradneš

Podľa policajnej správy priala letná sezóna aj zlodejom. „V porovnaní s minulým rokom sme v týchto letných mesiacoch zaevidovali mierny nárast prípadov vreckových krádeží,“ povedala Jana Majdánová, zástupkyňa bratislavskej policajnej hovorkyne. Kradlo sa najmä na kúpaliskách, parkoviskách a v nákupných centrách.

Zahraničným viac mizli aj autá. „Z celkového počtu 1 086 prípadov odcudzili páchatelia v letných mesiacoch 266 áut, pričom sa častejšie zameriavali na vozidlá so zahraničnými evidenčnými číslami,“ dodala Majdánová.

Vitajte!

Chlapík s veľkým batohom blúdi po Hlavnej stanici, zastaví sa pri okienku v hale, niečo sa pýta. Odpoveď nedostal, hovoril totiž po anglicky.

Tunajšie informačné centrum, určené pre turistov, sa nájde ťažko. A pritom je len za rohom, a potom ešte jedným rohom. Smerové označenie by bolo asi luxusom.

„Ráno, keď sme zvykli toto informačné centrum otvárať, bolo tu cítiť moč,“ vraví sprievodkyňa z informačného centra. „Bola tam špina a smrad. Som rada, že tam už nepôsobím.“

Podobnosť s rekonštruovaným centrom v strede mesta by sme asi hľadali márne. Denne sem však napriek tomu príde okolo sto ľudí, keď je sezóna aj viac. Hneď do susedného okienka chodia zas tipovať. Zamestnancom centra tak otázkami zo športu spestrujú deň.

Podľa námestníčky BKIS pre cestovný ruch Alexandry Bučkovej sa podobu centra snažili riešiť už viackrát. „Zo strany správy Hlavnej stanice ani zo železníc sa nič neudialo. Sľúbili nám, že po celkovej rekonštrukcii stanice bude naše informačné centrum presťahované do dôstojnejšieho prostredia.“

Rekonštrukcia stanice, ktorá sa mala pomaly končiť, sa ani nezačala. Do centra vraj posielajú všetkých, ktorí nehovoria po slovensky.

Zamestnankyňa zo staničnej pobočky dopravného podniku sa smeje. „Keď k nám prídu zahraniční, dorozumievame sa rukami-nohami.“ S angličtinou sme neuspeli ani v hlavnom centre verejnej dopravy v podchode na Hodžovom námestí.

(lut)
Prehliadka centra je ochudobnená

Bratislava na dlhší čas prišla o dve najnavštevovanejšie turistické miesta – Hrad a Starú radnicu. Do novembra uzavreli aj časť hradu Devín.

Starú radnicu čaká rozsiahla rekonštrukcia. Turisti sa už teraz márne pokúšajú dostať na jej vežu. Prehliadka centra je tak o jedinečný pohľad na historické jadro chudobnejšia.

Už v auguste skončili tunajšie výstavy. Zatvorili klasickú expozíciu dejín mesta, ktorej podoba bola celých tridsať rokov takmer nezmenená. Od októbra zrejme uzavrú aj radničné nádvorie. Rekonštrukcia má podľa plánov trvať do roku 2010. Verejnosti sa ňou sprístupnia aj priestory v suteréne, doteraz uzatvorené. Sídlo by tu mala nájsť tiež knižnica Múzea mesta Bratislavy.

„Pri turistických prehliadkach mestom bude prechod nádvorím chýbať,“ povedala sprie­vodkyňa Janette Janošková. „Horšie je ale obmedzenie pri prehliadkach Hradu. Ale čo sa dá robiť, rekonštrukcia bola potrebná.“

Najvýraznejšia dominanta mesta sa už od apríla skrýva za lešením. Práce by mali trvať štyri až päť rokov. Zatvorili hradný palác a časť Čestného nádvoria. Turistom ostala obmedzená časť areálu, vyhliadka na mesto a Petržalku a niektoré výstavy.

Čiastočne neprístupný je teraz aj hrad Devín. Horný hrad zatvorili, nedá sa prejsť ani k citadele. Pre návštevníkov ostala výstavná sieň a stredné nádvorie. Záujemcovia si môžu pozrieť tunajšie základy veľkomoravského kostola. Múzeum mesta Bratislavy znížilo pre rekonštrukciu vstupné – jednotná cena je 70 korún (2,32 eura). Podľa Janette Janoškovej sa sezóna návštev Devína už skončila, opravy sa začali až po letnej turistickej sezóne.

(lut)

Osobne si myslím, že štyri turistické centrá pre Bratislavu postačujú. S vybudovaním ďalších nepočítame, mo­mentálne ich máme viac ako napríklad v Paríži.

Alexandra Bučková, námestníčka BKIS pre cestovný ruch
Čísla o sezóne

2007 – počet návštevníkov v hlavnom meste – 735 183 . Oproti roku 2006 je to nárast o 7,1 %

2007 – rekordný počet zahraničných turistov 482 548. Vzrástol aj počet prenocovaní

za prvých päť mesiacov 2008 – celkový počet príchodov do mesta – 286 073. Viac o 10,2 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka

za prvých päť mesiacov 2008 – celkový počet prenocovaní v Bratislave – 503 585. Nárast v porovnaní s minulým rokom o 9,1 %.

Informačné centrum je dobre schované.

FOTO SME – OLIVER FILAN
Rekonštrukcia Hradu potrvá asi päť rokov.
FOTO SME – DAGMAR GUROVÁ
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 19 251
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 820
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 178
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 12 978
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 661
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 377
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 019
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 604
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 320
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 316
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu