STARÉ MESTO. Po viac ako šiestich rokoch sa otvára kaviareň, kedysi známa ako Tulipán. Z bytového domu na Štúrovej 10 sa investor rozhodol spraviť hotel. Keďže je však dom kultúrnou pamiatkou, prešiel náročnou obnovou. Pamiatkari boli celý čas pri tom.
Históriu ponechali
Dom postavili v roku 1903, projektovali ho budapeštianski stavitelia Komora a Jakab. V Bratislave v tom čase nevznikalo toľko secesných objektov ako vo Viedni či v Budapešti. Investor hovorí o jedinečnej budove a o tom, ako sa „hrali s každým detailom“.
„Ponechali sme historické prvky v maximálnej možnej miere,“ hovorí Zuzana Hempfingerová zo spoločnosti Invest Rent. Tým, že sa s pamiatkovo chráneným domom nedalo hýbať, museli zosúladiť zámery s tým, čo sa dalo. Dom bol predtým bytový, navyše s pavlačami.
„Najprv sme uvažovali, že by sa dole spravili obchodné priestory a hore byty, ale nemohli sme meniť konštrukcie. Rešpektovali sme dominanty budovy, a tak mohli vzniknúť apartmány,“ dodáva. Je tu 24 dispozične rôznorodých apartmánov aj s kuchynkami a štyri mezonetové penthousy.
Investor chcel iné farby
Jeden z najneobvyklejších prvkov je masívna ozdobná brána do hotela. „Je to originál, kombinácia rôznych druhov kovov – železo, cín a bronz,“ hovorí Viktor Ferus z Krajského pamiatkového úradu.
Ferus je s rekonštrukciou spokojný. „To, čo sa urobilo, sa urobilo dobre, použili sa secesné motívy. Keďže bol dom nájomný, interiéry neboli zdobené.“
Fasáda vychádza z viedenskej secesie a patrí k najkrajším v meste. Zostala aj pôvodná farebnosť, hoci investor najprv presadzoval inú. „Nový majiteľ objekt prevzal v katastrofálnom stave, fasáda bola zdevastovaná. Bol na nej náter zo 40. a 50. rokov. Boli s tým určité problémy, ale nakoniec sa dodržala pôvodná farebnosť. A investor uznal, že je to tak najlepšie.“
Kaviareň ostáva, ale mení sa
Hempfingerová hovorí, že počas rekonštrukcie sa rozhodovalo aj o kaviarni Tulipán. „Chceli sme nadviazať na túto bratislavskú tradíciu, ľudia z ulice do bývalej kaviarne vchádzali a pýtali sa, čo tu bude.“
Kaviareň s vlastným vchodom nakoniec ostala, zmenila sa kategória aj názov. Predtým patrila k lacným, teraz ponúka aj kvalitné vína a obedové menu. Názov majiteľ zmenil, pretože medzitým si ho už niekto iný zaregistroval.
Tulip café je otvorené od 6.30 do 22.00, neskôr má byť otvorené do polnoci. V kaviarni je aj vchod do reštaurácie v pivnici.
Koľko celá obnova stála, zatiaľ investor nezverejnil, známe je len, že jednotlivé izby stáli od 1,5 do 1,7 milióna korún (50 až 56 -tisíc eur).
![]() Kaviareň Tulip Café je síce v budove hotela, ale je otvorená pre verejnosť. Bývalú kaviareň Tulipán, kam chodili často aj novinári, už nepripomína zariadením ani sortimentom. |
![]() Pôvodný secesný prvok – tulipán sa opakuje na viacerých miestach, aj na dlážke. Nový majiteľ ho použil aj tam, kde nebol. |
![]() Schodisko lemuje pôvodné zábradlie. Keďže je dostatočne široké, mohol sa do jeho stredu vstavať presklený výťah, ktorý nenarúša jeho charakter, ani ho nezakrýva. |
![]() Podpery balkónikov sú bohato zdobené kvetinovými motívmi, farebnosť je pôvodná. |
Masívna brána, ktorá je vchodom do hotela, je pôvodná a musela sa zreštaurovať. Zdobená je železom, cínom a bronzom. |