BRATISLAVA. Nečakané, ostré, nepríjemné zvuky, desivé detaily, obviňujúci hlas – to sú pocity a vnemy, ktoré denne zažíva človek so schizofréniou. Obyčajný nákup chleba sa pri tejto chorobe stáva cestou odvahy, keď aj nepatrná udalosť dostáva strašidelný význam.
Ako sa žije so schizofréniou, sa dá vyskúšať ešte dnes medzi 10.00 a 18.00 v čiernom kamióne na parkovisku za Auparkom. Pre zdravého je totiž veľmi ťažké predstaviť si to len na základe opisu. Návštevu simulátora, ktorý navodzuje pocity človeka so schizofréniou, ponúka Liga za duševné zdravie ako súčasť informačnej kampane Dni duševného zdravia.
„Schizofrénia je závažné ochorenie, ktoré veľmi zaťažuje aj príbuzných chorého,“ hovorí Oľga Valentová z ligy. „Prostredníctvom tohto zariadenia môžu pochopiť niektoré jeho nepredvídané reakcie.“
Cieľom je búranie mýtov, ktoré sa s duševnými chorobami spájajú a tiež povzbudiť chorých, aby vyhľadali odbornú pomoc.
Psychiater Ivan André hovorí, že schizofrénia môže mať dramatický nástup. Prejavuje sa nepokojom, človek rozpráva bludy, je agresívny. Ešte nebezpečnejšie môže byť, ak ochorenie začína plazivo, chorý akoby zlenivel, stráca záujem o dianie okolo seba. Nepríjemné príznaky sa dajú vo veľkej miere odstrániť liekmi.
André však hovorí, že pacientov so schizofréniou je veľmi ťažké presvedčiť, aby sa liečili a pri liečbe spolupracovali. „Často vysadzujú lieky. Nemajú pocit choroby.“
Skúsenosť s duševným ochorením má podľa štatistík každý štvrtý človek. Kampaňou so sloganom Šanca na návrat liga upozorňuje aj na nedostatok služieb mimo nemocničnej starostlivosti. Chýbajú denné stacionáre a rehabilitačné strediská pre deti a mládež. Pomáhajú aj s chorobou žiť čo najviac bežným životom bez neúmerného zaťažovania príbuzných.
Autor: dagu