BRATISLAVA. Znovu tak budú mať umelci zo všetkých sfér možnosť stretnúť sa a diskutovať. V priestore sa navyše budú konať rozličné autorské aj tematické výstavy slovenských aj zahraničných výtvarníkov. Okrem výstav, ktoré by sa mali konať v mesačnom cykle, plánujú organizovať aj rozličné kultúrno-spoločenské akcie väčšinou práve polymúzické podujatia pri vernisážach aj diskusie či projekcie. Ako povedal duchovný otec klubu, kurátor výstav a kunsthistorik Bohumír Bachratý, v klube by sa mala stretávať kultúrna obec aj kultúrni ľudia z celého Slovenska.
Ku otvoreniu klubu pripravili kurátori aj malú výstavu výtvarných diel Cesty a premeny, výber a jednu z nespočetných variácií prezentácie súčasnej výtvarnej tvorby od roku 1968 po súčasnosť. Spomínajú na už zosnulých umelcov Alojza Klima, Štefana Prokopa, Milana Paštéku, Karola Ondreičku, Štefana Roskoványiho Júliusa Kollera a Milana Chovanca. Česko reprezentujú Peter Oriešek a Ivan Bukovský a žijúcich slovenských umelcov Vladimír Gažovič, Ladislav Berger, Ján Berger, Emília Hollá, Pavol Kráľ, Alex Kraščenič, Blažej Mikus a Milan Lukáč.
Najbližšiu výstavu otvoria v klube už 25. septembra. Pôjde o diela českých umelcov žijúcich na Slovensku.
Ako prvý začal fungovať v budove bývalej Umeleckej besedy slovenskej na vtedajšom Šafárikovom námestí Klub slovenských výtvarníkov a architektov v roku 1965. Konali sa v ňom schôdze, stretnutia, posedenia, oslavy, svadby aj kary, ako aj malé výstavky. Poslednou bola v októbri 1983 výstava trojice maliarov Alexander Švarc, František Zajac a Blažej Mikus, ktorý má svoje dielo aj v súčasnej novej výstave. Hneď po otvorení ju však vtedy zavreli. Klub žil naďalej, zanikol až v roku 1989.
Nový klub vznikol vďaka spolupráci Slovenskej výtvarnej únie so spoločnosťou Filkorn Arts. Ako povedal zástupca sponzora Silvester Filkorn, stavili na minimalizmus. Priestoru dominuje zapožičaný klavír, celkovo má klub veľmi komornú, no klasickú nadčasovú atmosféru. Klub bude otvorený pre všetkých každý deň od druhej poobede do druhej v noci.