BRATISLAVA. Bratislava sa mení, ale počet volených zástupcov jej obyvateľov nie. Aj na nich však príde. V budúcich voľbách ich môže byť aspoň o 149 menej ako dnes.
Parlament v týchto dňoch otvorí zákon o Bratislave. Zoštíhlenie jej samosprávy je súčasťou návrhu, ktorý predložili Ján Zvonár (Smer), Viliam Jasaň (Smer) a Rafael Rafaj (SNS).
Počet mestských poslancov sa tu ako v jedinom meste na Slovensku nezmenil od roku 1990. Teraz im hrozí, že ich namiesto 80 bude 45.
„Činnosť takéhoto veľkého telesa je ťažkopádna a odčerpáva značné prostriedky z rozpočtu Bratislavy,“ hovorí Zvonár, ktorý je súčasne starostom Rače. Z rovnakých dôvodov by sa mal znížiť aj počet členov miestnych zastupiteľstiev.
Mesto by ušetrilo milióny
Bratislava má síce podstatne viac obyvateľov ako ostatné mestá Slovenska, ale na rozdiel od nich má aj samosprávne mestské časti a tie majú dovedna 391 poslancov.
Na 10-tisíc Bratislavčanov pripadá 11 volených zástupcov. V iných krajských mestách Slovenska sú to najviac štyria, len v Košiciach až 15. Aj Košice totiž majú dvojstupňovú samosprávu ako Bratislava a oproti nej majú dokonca o päť mestských častí viac.
Zvonár odhaduje, že len na jedného mestského poslanca treba vynakladať najmenej 10-tisíc korún (331,94 eura) mesačne. Znížením ich stavu o 35 by mesto mohlo ročne ušetriť niekoľko miliónov.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora povedal, že zoštíhlenie podporuje. Úsporu však nepovažuje za prvoradú. „Počet poslancov súvisí aj s efektívnosťou rokovania poslaneckého zboru.“
Pavol Baxa (KDH), jeden z poslancov, ale hovorí, že by to spôsobilo veľkú nerovnováhu medzi volebnými hlasmi. Je totiž možné, že v malých častiach by kandidáti potrebovali na zvolenie stovky hlasov a vo veľkých až tisíce.
Miestnych o polovicu menej
Počet miestnych poslancov by sa znížil minimálne o 114. Maximum, na ktoré by niektorá mestská časť mohla ísť, by však zodpovedalo minimu v obciach Slovenska. „Miestne zastupiteľstvá neplnia všetky úlohy, ako ich plnia obce,“ dôvodí Zvonár.
Najviac by sa to dotklo stredne veľkých mestských častí Rača a Podunajské Biskupice. Len ich zastupiteľstvá by sa museli zmenšiť najmenej o polovicu. Na druhej strane, menšie časti ako Záhorská Bystrica a Rusovce by nemuseli nič meniť.
Košice verzus Bratislava
Zákon o Bratislave sa nemenil tak často ako zákon o obecnom zriadení, ktorým sa – narozdiel od Košíc – riadia ostatné mestá a obce. Keď sa už k tomu schyľuje, objaví sa ďalší problém.
Košické mestské zastupiteľstvo tvorí 50 poslancov a to je o päť viac, ako by po novom mala Bratislava. A tá má pritom dvakrát toľko obyvateľstva. Podobne by to bolo aj s miestnymi zastupiteľstvami.
Sýkora povedal, že to treba doriešiť. Bratislava by podľa neho mohla mať aj viac poslancov, ako sa jej navrhuje, alebo by sa musel znížiť ich počet v Košiciach. Parlament však zatiaľ takú zmenu nemá v pláne.
Autor: dot