BRATISLAVA. Do nízkoprahovej nocľahárne neďaleko letiska v prvom polroku tohto roka prišlo priemerne 121 bezdomovcov za noc. Prespali tam 25 450-krát.
„V zime sme mali aj dvesto ľudí za noc,“ hovorí Juraj Barát z organizácie Depaul Slovensko, ktorá nocľaháreň vedie.
Jediná nízkoprahová
Priestory na Ivanskej ceste mesto organizácii prenajalo v decembri 2006. Aj keď v areáli platí zákaz pitia alkoholu, je to jediná nocľaháreň v meste, kde prijmú aj opitých. Počet nocľažníkov od otvorenia zariadenia rastie. Od začiatku projektu prespalo v útulku 1 363 klientov. V dennom centre útulok disponuje 25 miestami, ktoré sa pravidelne napĺňajú.
Starajú sa aj o chorých
Takmer od začiatku fungovania sa nocľaháreň začala plniť aj vážne chorými. Najčastejšie sa objavujú ochorenia srdcovo-cievne, dýchacie, úrazy, vredy a hnisavé rany. K najťažším patria onkologické diagnózy.
„Spolupracujeme s agentúrou domácej ošetrovateľskej starostlivosti,“ hovorí Barát. „Pri toľkých ľuďoch ako bolo v zime, sa to ťažko zvláda. Chceli by sme otvoriť menšie zariadenie, ktoré by slúžilo len na doliečenie chorých.“
Priestory pri letisku však môže nocľaháreň využívať len dočasne. „Stále hľadáme niečo nové, ale je to ťažké.“ Opakuje sa situácia spred otvorenia zariadenia. Ľudia sa bezdomovcov boja, nechcú ich mať blízko miesta, kde bývajú.
Nie je to len o nocľahu
Na Ivanskej robia aj sociálne poradenstvo, ponúkajú opatrovateľskú a ošetrovateľskú starostlivosť. Ľudia bez prístrešia dostanú najesť, môžu sa osprchovať. Dajú im šaty, plachtu, deku, distribuuje sa tu aj pouličný časopis Cesta.
Najčastejšie sem prichádzajú bezdomovci od 40 do 55 rokov. Sú ešte v pracovnom veku, ale zdravotný stav ich radí medzi invalidov. Pomáhajú im vybaviť invalidný dôchodok, väčšine ale chýbajú odpracované roky.
Autor: dagu