SME

Zlodeji radi kúzlia na letných terasách

Vreckovým zlodejom sa darí v podnikoch a na vonkajších sedeniach v centre. Na krádež kabelky im stačí aj malá nepozornosť. Často ju sami vyvolajú, ale komplicov si nikto nevšimne. Ukradnuté veci polícia nájde len málokedy.

Letné terasy večer osvetľuje často len matné svetlo. Zlodeji nenápadne okrádajú zákazníkov. V podnikoch niektorých už poznajú, no skôr sa spoliehajú, že ich zvládnu aj bez polície.Letné terasy večer osvetľuje často len matné svetlo. Zlodeji nenápadne okrádajú zákazníkov. V podnikoch niektorých už poznajú, no skôr sa spoliehajú, že ich zvládnu aj bez polície. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Už je tma, stoly na terase podniku v centre mesta osvetľujú len sviečky. Hana s priateľom práve zaplatili účet, chystajú sa odísť. Hana ešte odchádza na toaletu. Pritom, ako vstáva, na chvíľu nevidno stoličku, na ktorej si nechala tašku. Dvaja muži, ktorí sedeli za ňou, sa potichu zdvihnú.

„A takto ma okradli. Keď som sa vrátila, tašky už nebolo,“ hovorí. „V prvom momente ma zachvátila panika, nemohla som uveriť, že sa to stalo.“ Nikto jej nepomohol. „Ľudia pri okolitých stoloch sa tvárili otrávene, niekto im narušil pokojný večer.“ Len čašníkovi sa jej uľútilo. Vysvetľoval, že týchto zlodejov ešte nepozná. „Inak by nás vraj upozornil.“

Privolaní policajti dorazili asi o tri minúty. „Prekvapilo ma, že keď prišli tak rýchlo, vôbec sa po zlodejoch nezháňali. Najskôr ich zaujímalo, o čo som prišla.“ Na polícii stretla ďalšiu ženu, ktorú okradli v podniku v centre. „Pred niekoľkými dňami sa to isté stalo aj jej kamarátke.“

V centre sa kradne viac

Vedúci druhého oddelenia všeobecnej kriminality v prvom bratislavskom okrese Marek Gruľa potvrdzuje, že v lete pribúdajú hlavne krádeže v podnikoch a na vonkajších terasách.

„Väčšina ľudí si ani nevšimne, že ich okradli. Zistia to, až keď chcú platiť.“ Majú pocit, že na tašku či notebook si dávali pozor. Zlodej využije aj najmenšiu chvíľu nepozornosti. Gruľa hovorí, že pomôže len mať veci neustále pod dohľadom. Odporúča nenechávať si nič na stole, bezpečná nemusí byť ani kabelka položená na vedľajšej stoličke alebo pri nohách.

Oproti vlaňajšku je vreckových krádeží v prvom bratislavskom okrese mierne viac. Celkovo v Bratislavskom kraji mierne poklesli.

Najskôr kabelka, potom byt

„Postup závisí vždy od konkrétneho prípadu.“ Privolaná hliadka najskôr zisťuje, čo sa stalo. „Ak páchateľ môže byť nablízku alebo vedia smer, ktorým ušiel, pustia sa policajti za ním.“

Inak poučia okradnutého, ako zabrániť ďalším stratám. „Treba si zablokovať platobné karty a mobilný telefón.“

Ľudia obvykle prídu aj o kľúče od bytu a doklady. Ich stratu musia ísť nahlásiť, aby sa nedali zneužiť. Ešte dôležitejšie je zabezpečiť si čo najskôr výmenu zámok. Vreckárom ide najčastejšie o hotovosť a cennosti, ktoré môžu rýchlo predať. Niekedy im to však nemusí stačiť. Príkladom je staršia žena, ktorá vo vestibule policajnej budovy rezignovane rozpráva svoj príbeh. „Kým som nahlasovala krádež kabelky, stihli mi vykradnúť aj byt.“

So zlodejmi si vraj poradia

Po niekoľkých týždňoch polícia často oznámi, že pre nedostatok dôkazov sa vyšetrovanie prerušuje. „Neznamená to, že sa zastaví. Niekedy nastane posun aj po roku,“ hovorí Gruľa. Zároveň pripúšťa, že šanca nájsť ukradnuté veci je veľmi malá. Zlodej peniaze minie a cennosti posunie ďalej.

Problém býva pri identifikovaní páchateľa. „Nevšimne si ho okradnutý ani ľudia okolo. Aj tak hľadáme svedkov, len výnimočne sa prihlásia sami.“ Policajti zisťujú, či si niekto z personálu všimol podozrivé typy. Čašníci totiž aj okradnutým niekedy tvrdia, že určitých zlodejov už poznajú. „V takom prípade by nás mali kontaktovať,“ hovorí Gruľa. „Niekde s nami spolupracujú. Na to množstvo podnikov, ktoré Bratislava má, je ich ale málo.“

Krádeže „akože“ nemajú

V Starom Meste potvrdili, že zlodejov poznajú. „Dávame si na nich pozor,“ povedal jeden z prevádzkarov. „S políciou nespolupracujeme. Neviem ani ako,“ reagovala čašníčka zo susednej reštaurácie. „Myslím, že by to bolo zbytočné.“

Viaceré z oslovených podnikov odpovedať odmietli. Stalo sa aj, že krádeže zapreli. „Do novín radšej nič nepovedz,“ bolo počuť v telefóne rozhovor zamestnancov istej reštaurácie. „Žiadne krádeže tu akože nemáme.“

Policajti pátrajú aj v civile

Na pátranie policajti tiež využívajú kamerový systém, spolupracujú s mestskou políciou. Nedá sa vraj povedať, či viac zlodejov „pracuje“ samostatne, alebo v skupine.

Niekoľkokrát do mesiaca robia policajti akcie na zadržanie vreckárov aj v civile. „Najintenzívnejšie je to v lete. Vyberáme si podniky, z ktorých máme najviac hlásení o krádežiach,“ hovorí Gruľa.

Povedal, že pri týchto akciách zlodejov chytia vždy, keď sa o krádež pokúsia.“ Trest závisí aj od výšky škody, pohybuje sa od dvoch rokov odňatia slobody.

Pozor na triky

Rôznymi fintami dokáže zlodej nenápadne odviesť pozornosť.


Cez operadlo stoličky – sadne si za chrbát vybranej obete a vo chvíli, keď sa tá zarozpráva alebo sústredí na jedlo, tašku odreže.

Na vedľajšom mieste – zlodej veci uchmatne, keď prechádza povedľa. Nebezpečné sú hlavne miesta blízko východu alebo na otvorenej terase, odkiaľ môže rýchlo uniknúť.

Na zemi – zlodej zaujme pozornosť okolia, napríklad sa upravuje pred zrkadlom a nohou si spod stola prisúva tašku či kufrík. Takisto môže veci uložené pri nohách zobrať, ak sedí chrbtom k okrádanému.

Nápadník – jeden zo zlodejov si vyhliadne človeka, na ktorého sa usmieva a predstiera o neho záujem. Druhý ho nebadane okráda.

Hlučná skupinka – do podniku vstúpia hluční zákazníci alebo vyvolajú hádku či hlasným rozhovorom na seba upozornia, ďalší zatiaľ berú kabelky či peňaženky vyložené na stoloch.

Krádež dokladov sa musí nahlásiť

Nahlásenie krádeže dokladov na polícii chráni pred ich zneužitím. Na pas a vodičský preukaz sa čakádo 30 dní. Kto chce mať doklady do dvoch dní, musí si priplatiť.

Krádež občianskeho preukazu alebo pasu by mal každý čo najskôr nahlásiť na polícii. Zabezpečí sa tak pred ich zneužitím. Za neohlásenie ukradnutého pasu hrozí pokuta, môže dosiahnuť až do výšky desaťtisíc korún (331,94 eura).

Na nové doklady treba čakať a znamenajú ďalšie výdavky, ktoré sa však nerátajú do výšky škody. Vydanie občianskeho preukazu namiesto ukradnutého vyjde na päťsto korún (16,60 eura). Ak sa to stane opakovane v priebehu dvoch rokov po sebe, stojí už tisíc korún (33,19 eura).

Na pas a vodičský preukaz sa čaká do 30 dní. V akom štádiu je vybavovanie žiadosti o doklady, sa dá zistiť aj na internete, na stránke minv.sk. Oznam, že doklady sú už pripravené na vydanie, môže polícia poslať aj mailom alebo SMS správou.

Vodičský stojí dvesto korún (6,64 eura). Za cestovný pas nad 13 rokov sa platí tisíc korún, pre dieťa od päť do 13 rokov štyristo korún (13,28 eura).

Ak niekto doklady potrebuje skôr, priplatí si ešte viac. Vodičský preukaz hotový do dvoch pracovných dní je za osemsto korún (26,56 eura). Pas pri veku nad 13 rokov stojí šyritisíc korún (132,78 eura), pre dieťa od päť do 13 rokov je to 1 600 korún (53,11 eura).

Pred vybavovaním dokladov sa oplatí zistiť si otváracie hodiny pracovísk na príslušnom okresnom policajnom riaditeľstve. Napríklad na Sasinkovej sa občiansky a vodičský dajú vybaviť len v pondelok, stredu a piatok. Na Sch. Trnavského majú strán­kový deň aj v utorok. Niekde sú vyhradené dni, počas ktorých vybavujú len urýchlené vydávanie pasov.

(dagu)
Vyrabované kabelky sa našli v smetiach

Zlodeji sa chcú čo najrýchlejšie zbaviť nežiaducich dôkazov.

Zlodejom ide hlavne o peniaze v hotovosti, platobné karty, mobil, fotoaparát či iné cennosti, ktoré sa dajú speňažiť. O zvyšný obsah ukradnutých kabeliek či kufríkov sa väčšinou nezaujímajú. Ako nežiaducich dôkazov sa ich chcú čo najskôr zbaviť.

„Naši pracovníci pri vyprázdňovaní smetných košov už viackrát niečo našli,“ hovorí Jozef Cepek zo staromestského podniku verejnoprospešných služieb. Podľa dokladov potom vyhľadajú majiteľa, ktorý si po veci príde.

„Len minulý týždeň sme vrátili kabelku panej, ktorú okradli niekde v blízkosti Zochovej ulice.“

Okolo košov pátrala po svojej ukradnutej taške aj Bratis­lavčanka Svetlana. Pritom našla miesto, kde sa zlodeji zbavovali vecí, ktoré by ich usvedčili. „V uzavretej pasáži pri Starej tržnici som za kontajnerom na smeti videla celú kopu kabeliek, no moja medzi nimi nebola,“ hovorí. Tašku dostala späť o dva dni, nálezca ju našiel pohodenú pod svojím zaparkovaným autom.

„Peniaze chýbali, ale doklady tam boli. Aj keď som si dovtedy už všetko vybavila nanovo, mala som aspoň lepší pocit, že nikto s nimi nebude manipulovať.“

Viac šťastia mala návštevníčka jednej z reštaurácií na Námestí SNP. Tašku, ktorú mala položenú vedľa seba, nečakane schmatol cudzí muž a rozbehol sa preč z podniku.

Prekvapení ľudia pri vedľajších stoloch si všimli, čo sa stalo, až keď zlodej ušiel. Skôr ako okradnutá žena stihol zareagovať čašník. Rozbehol sa za zlodejom, na ulici sa mu podarilo muža chytiť a tašku mu vziať.

(dagu)

Autor: lut

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 963
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 17 725
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 971
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 494
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 440
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 955
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 448
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 659
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 461
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 746
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 380
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 352
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu