1960 – V tom roku vyšiel na Veľkú noc voňavý večerník! To tu ešte nebolo! Do tlačiarenskej černe pridali typografi dáku voňačku. Celá Bratislava voňala veľkonočným Večerníkom.
Na Veľkonočný pondelok sa už od rána potulovali mestom skupiny chlapcov s korbáčmi a voňavkami. Vtedy ešte šibačka a oblievačka fungovali. Šibači mali ustálené trasy. Pamätám sa, že sme sa špecializovali na viacdcérne rodiny.
V Avióne sme boli vyšibať sestry Braxatorisové, na Šmeralovej žili sestry Móžiové, na Gajovej sestry Tursonovové – ale tých sestier bolo na území Starého Mesta toľko, že sa to nedalo stihnúť. Po dve dcéry mali aj Rašovci, Zlámalovci, a to ešte neboli na svete sestry Kocúrikové na Hrdličkovej!
Veľkonočný pondelok bol veselý rozosmiaty deň otvorených dverí. Čertvie prečo tá slávna prastará obyčaj v Bratislave zanikla? Buď je to tým, že sa ženy emancipovali a nie sú ochotné dať sa polievať a korbáčovať, alebo tým, že začali byť Bratislavčania lakomí...
Po rokoch mi je jasné, že ten milý dedinský zvyk by mali chlapci a dievčence obnoviť! Patril k jarnej Bratislave ako fialky alebo prvomájový sprievod. V tých rokoch sme boli všetci rozospievaní zväzáci. Podchvíľou bola dáka konferencia ČSM s obloženými chlebíčkami, párkami a malinovkou zadarmo. Kaviareň Luxor bola dejiskom okresnej konferencie, Park kultúry a oddychu pri Dunaji krajskej.
Na jar sa tancovalo aj vonku pri Dunaji – v areáli PKO. Hrali orchestre Siloša Pohanku, Deža Cibuľku, Puškareva, tancovali sme valčík, tango, polky, sambu, rumbu a foxtroty. Po rock and role nebolo ešte ani chýru, ani slychu. Chýrne boli plesy VŠMU, ktoré sme poriadali spolu s VŠVU. Podobne ako v Japonsku sa na plese zvykli pobiť jednotlivé fakulty. Výtvarníci brúsili za herečkami a my sme im ich nechceli dať. Najväčší úspech však odjakživa u našich spolužiačok mali adepti operného spevu. Pamätám sa na bitku Oniščenko – Mikulka.
V každom prípade však najväčší škandál spôsobili usporiadatelia plesu v roku 1960, keď preliali v Modre zo suda do obrovského skleneného demižóna červené víno a predávali ho na plese. V demižóne bol predtým petrolej a usporiadatelia ho poriadne nevymyli. Národný umelec Janko Borodáč – vtedy dekan VŠMU – si dal dva deci modranského červeného a škandál bol na svete. „Oni mi dali naftu!” vypľul ohromený dekan nápoj a zobral tú príhodu ako atentát tretieho ročníka (ten usporiadal ples) voči svojej osobe. Hoci som bol ešte len prvák, stal som sa hovorcom usporiadateľov a uhovoril som dekana, aby tretí ročník nevyhodil zo školy.
V lete roku 1960 boli všetci poslucháči VŠMU na brigáde v obci Poniky pri Banskej Bystrici. Budovali sme s krompáčmi a lopatami kejdové hospodárstvo. Doteraz neviem, čo to je, len sa pamätám, ako sa Milka Vášáryová, Jelka Bučková, Elena Galanová oháňajú krompáčmi.
Toho leta som sa veľmi zblížil so Stanom Dančiakom. Vždy, keď začal rozprávať, umierali sme od smiechu.
Na jeseň sme sa vrátili do bratislavských ulíc. Vychádzal stále zaujímavejší týždenník Kultúrny život (šéfredaktorom bol v tom čase Juraj Špitzer). Pri Dunaji začal odmäk rokov šesťdesiatych. Cocacolu sme videli zatiaľ len vo viedenskej televízii a Beatles, Rolling Stones a ostatných sme počúvali v rádiu Luxemburg.
Pokračovanie nabudúce
Súčasťou edície Bratislava – Pressburg, ktorú vydáva Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT, je aj kniha Júliusa Satinského Polstoročie s Bratislavou. Jednotlivé kapitoly predstavujú rok, v ktorom sa odohráva rozprávaná udalosť. K jednému roku sa niekedy viaže i viac autorových rozprávaní – o historicko-politickom dianí, zaujímavých ľuďoch či stretnutiach s nimi.
Vo Vydavateľstve PT Alberta Marenčina v edícii Bratislava – Pressburg vyšli ešte knihy: Karl Benyovszky – Malebné zákutia a dvory starého Prešporka, Prechádzka starým Prešporkom, Obrázky z prešporského geta, Tajuplné povesti zo starého Prešporka, Železná studnička; Tivadar Ortvay – Ulice a námestia Bratislavy – Podhradie, Ferdinandovo Mesto, Mesto Františka Jozefa, Staré Mesto; Július Satinský – Polstoročie s Bratislavou; Peter Ševčovič – Z kuchyne prešporských vodníkov; Jozef Hanák – Bratislavskí fotografi a ďalšie.