RUŽINOV. Za zbúranie lisovne Gumonky môže dostať investor najviac dva milióny korún (66 387,84 eura). Potvrdil to hovorca miestneho úradu Ružinov Maroš Smolec. „Začalo sa konanie o pokute,“ povedal.
Miestny úrad už mal stretnutie s jedným z majiteľov, firmou Internationale. Majitelia areálu sú traja – Internationale, Hotel Tatra a Koruna Invest.
„Hovoria, že búranie je v súlade so zákonom a že lisovňa bola v havarijnom stave,“ hovorí Smolec. To podľa konateľa spoločnosti Koruna Invest Gustáva Lacu potvrdil statik.
Stavebný úrad tiež informoval, že investor požiadal vo štvrtok, tesne pred začatím samotného búrania, o vydanie ústneho súhlasu. Zákon to povoľuje, ak ide o mimoriadne prípady. Smolec hovorí, že povolenie – ani ústne, nevydali.
Či zaplatia pokutu, isté nie je
Akú pokutu majitelia dostanú teraz, závisí od stavebného úradu. Strop je daný tým, že šlo o búranie bez povolenia. Ak by však šlo o začatie stavby bez povolenia, majiteľ by mohol platiť až päť miliónov korún (165 969,59 eura).
Maximálnu sadzbu za porušenie stavebného zákona má zmeniť pripravovaná novela stavebného zákona. „Najprv bola suma určená na 20 miliónov. Vo verzii po pripomienkovaní v legislatívnej rade vlády a Združení miest a obcí Slovenska je návrh na 10 miliónov,“ hovorí Michal Kriško z ministerstva výstavby. Aj to sa ešte v parlamente môže zmeniť.
Prax je však taká, že hoci stavebný úrad rozhodne o pokute, investor nakoniec nemusí zaplatiť nič. Za búranie Kabla, kde tiež legálne povolenie nebolo, napríklad stavebný úrad Starého Mesta udelil pokutu milión korún. HB Reavis však neplatil nič. „Proti pokute sa odvolal a krajský stavebný úrad konanie zastavil,“ hovorí Alena Kopřivová z miestneho úradu Staré Mesto.
Bola chránená?
Pokutu za zbúranie lisovne by ešte mohol zvýšiť fakt, že objekt bol v čase búrania chránený. Ale ani to nie je jasné.
Ministerstvo kultúry tvrdí, že lisovňa ešte bola chránená napriek tomu, že minister Maďarič podpísal zrušenie vyhlásenia lisovne za pamiatku. Proti rozhodnutiu sa nedá odvolať, čiže je právoplatné. Zákon však zároveň s tým uvádza, že hoci rozkladom sa môže prvostupňové rozhodnutie aj zrušiť, zároveň môže vec vrátiť na nové prerokovanie, a teda rozhodnutie nie je ešte definitívne.
Na to obdobie progresívna
Lisovňa Gumonu pochádzala z roku 1911. Na to obdobie to bola veľmi progresívna architektúra, hovorí Ivo Štassel z Mestského ústavu ochrany pamiatok. „Hlavná hala predbehla svoj čas a zvyšok architektonickej tvorby u nás. Budova bola špecifická veľkými oknami a mala celkovo veľmi progresívne hodnoty na obdobie pred 1. svetovou vojnou, rovnako ako Cvernovka na Páričkovej,“ hovorí.
Pamiatkový úrad SR za pamiatky navrhol okrem lisovne celý súbor aj s nástrojárňou a zhlukom objektov vo dvore.
Búranie lisovne sa začalo minulý týždeň vo štvrtok.
Lisovňu bakelitu postavili v roku 1911.