Stavebné konanie na technologický park vo Vajnoroch sa rozbieha. Stavba bude vznikať asi desať rokov.
VAJNORY. Vedecko-technologický park s názvom Cepit začnú stavať v katastri Vajnôr koncom tohto roka. Územné rozhodnutie už projekt má, v súčasnosti sa rozbieha stavebné konanie, potvrdil starosta mestskej časti Ján Mrva.
Plánovaný začiatok výstavby sa viackrát odďaľoval. Pôvodne chceli niektoré z častí technologického parku otvoriť ešte v roku 2007.
Protesty boli márne
Prvý technologický park na Slovensku a najrozsiahlejší v strednej Európe by mal vzniknúť na vyše šesťdesiatich hektároch. Obyvatelia Vajnôr so zmenou zelenej plochy niekdajšej vinohradníckej osady nesúhlasili. Argumentovali obrovskou environmentálnou záťažou pre oblasť a neriešenou dopravnou situáciou.
Iné územie pre projekt presadzovala aj Anna Zemanová bývalá starostka mestskej časti. „Naše snahy ostali nevypočuté, stavať sa bude,“ povedal Ján Mihálik, jeden z aktivistov proti Cepitu.
„V súčasnosti pripravujeme projekty v rámci prvej stavebnej etapy,“ povedala Tatiana Mikušová z firmy Cepit Management. Bývalá námestníčka primátora bola jednou s tých, ktorí projekt oficiálne presadzovali.
Prvá časť Cepitu má zahŕňať vzdelávacie a technologické centrum, business park, administratívne budovy, materskú školu, priestory na bývanie, zásobovanie a služby.
„Teraz Cepit chystá projektovú dokumentáciu k stavebnému povoleniu na vnútroareálovú komunikáciu v prvej etape,“ povedal starosta Mrva.
O ďalších stavebných objektoch rokuje Cepit so stavebnou komisiou a miestnymi poslancami. Prvé cesty plánujú ukončiť na jar roku 2009.
Do Vajnôr elekričkou
Mihálik tvrdí, že už teraz je dopravná situácia v okolí Vajnôr obrovským problémom a vôbec sa nerieši. Krízová je najmä Rybničná ulica, ktorá je prístupovou cestou a je využívaná autami z Rače a Pezinka. Ráno vznikajú zápchy, zdržanie je často viac než dvadsať až tridsať minút.
„Situáciu by sme chceli riešiť zmenou územného plánu a zmenou tejto ulice na štvorprúdovú komunikáciu,“ reagoval Mrva. „S jej výstavbou by sme mali začať najskôr len v jednom pruhu a popri ňom chceme vybudovať osvetlený chodník pre peších a cyklistov.“
V budúcnosti by mala popri Rybničnej premávať aj električka, ktorá by mala mať odbočku do Cepitu. „Chceme tiež zachovať našu rekreačnú tepnu, Svätojurskú cestu, ktorá prechádza stredom Cepitu,“ dodal Mrva.
Myšlienkou je vraj veda
S pôvodnou myšlienkou Cepitu ako vzdelávacieho centra vraj aktivisti súhlasili. Obávajú sa však negatívneho vplyvu na chránenú oblasť Šur.
Cepit Managment to vidí inak, prvotnú ideu projektu vraj neopustili. „Vedecko-technologický park sa opiera o výskum, vývoj a vzdelávanie,“ tvrdí Mikušová.
Podľa projektu by vo Vajnoroch mali pribudnúť školy s praxou, výskumné, energetické a dátové centrum. Majú tak vzniknúť rozsiahle pracovné príležitosti v oblasti administratívy a služieb.