STARÉ MESTO. Tržnicu v strede mesta budú rekonštruovať. Súčasným nájomníkom končia zmluvy 14. novembra. Niektorí odchádzajú do nových priestorov, iní s nádejou čakajú na ponuky od mesta.
Miliónové náklady
Obnovená Stará tržnica funguje na Námestí SNP len necelých desať rokov. Jej nová podoba stála vtedy mesto 390 miliónov (12 945 628,36 eur). Súčasný stav tržnice si však vyžaduje opravu a aj ďalšie, nie malé investície. Viaceré priestory sú dlhší čas pre verejnosť úplne neprístupné. Suterén má nefunkčné kúrenie a vetranie.
Časť trhovníkov už odišla. „Nebudeme čakať, kým nás vyhodia,“ povedal jeden z majiteľov drobných prevádzok. „Hľadáme si nové priestory.“ Končia aj tunajšie potraviny. „Dodnes nám nedali definitívnu odpoveď, budeme sa preto sťahovať,“ povedala predavačka. Zachovaná by mala ostať len bočná jedáleň U klobúka, ani tá však nevie, či definitívne.
„Stará tržnica potrebuje celkovú rekonštrukciu, v súčasnosti chátra,“ reagovala Eva Chudinová hovorkyňa magistrátu. „Pravdepodobne si vyžiada náklady vo výške asi 250 miliónov korún, preto mesto uvažuje o dlhodobom prenájme tejto budovy.“
Rekonštrukcia sa má okrem vzduchotechniky čiastočne dotknúť aj zmeny interiéru. Ako budú vyzerať úpravy, ukáže podľa magistrátu až spracovanie projektu.
Tržnica aspoň v názve
To, do akej miery ostane tržnica tržnicou, verejnosť zistí až po jej ďalšom znovuotvorení. Vlastník, hlavné mesto chce, aby tu vzniklo reprezentatívne miesto pre obyvateľov aj pre turistov. „Tržnica by mala aj naďalej plniť funkciu mestskej tržnice,“ dodala Chudinová. „Mesto nevylučuje, že zrekonštruované priestory budú slúžiť aj na kultúrno-spoločenské podujatia.“ Fámy o zriadení diskotéky magistrát popiera.
Iný trh nebude
Dostať čerstvé ovocie a zeleninu od trhovníkov v strede mesta bude onedlho luxusom. Ešte v roku 2007 síce Staré Mesto zverejnilo svoj zámer zriadiť nové trhovisko. Pre agentúru Sita Alena Kopřivová, hovorkyňa Starého Mesta, vtedy povedala, že nové trhovisko by malo byť podobné viedenskému trhu Naschmarkt, ktorý obyvatelia okrem nákupu využívajú aj ako miesto stretnutí.
Dnes však otvoriť podobný trh Staré Mesto neplánuje. Nemá vraj na to vhodný priestor. „Zriadenie by stálo veľa peňazí,“ povedala Kopřivová. „Prax posledných rokov ukazuje, že ľudia uprednostňujú nákup tohto sortimentu v potravinových reťazcoch.“
Vyše roka sa hovorí aj o konci ďalšieho trhu v Starom Meste na Žilinskej. Budúcnosť bývalého Malého trhu, dnes na Poľnej ulici, je tiež otázna. Majú o ňom rozhodnúť poslanci do konca roka.
Pomaly zatvárajú
Keď ju pred ôsmimi rokmi otvorili, bývala plná. Všetci sa na Starú tržnicu tešili. Dnes narazíte na opustené stoly trhovníkov, uzavreté obchodíky, ba celé priestory.
Živo je ešte stále pri predajniach sudového a pri pulte s ovocím a zeleninou. „Mám stálu klientelu, robím tu už desať rokov, chcem ostať v centre,“ vysvetľuje známa predavačka zeleniny. Napriek inak vyľudnenej tržnici má pred stánkom plno. „Na nezáujem návštevníkov sa napriek blízkosti obchodnému domu rozhodne sťažovať nemôžem.“Staršia pani stojaca v rade súhlasne prikyvuje. Ďalší záujemcovia sa už tlačia, dnes je v akcii hrozno.
„Nikto nám nedal konkrétnu odpoveď, vraj nevedia,“ sťažuje sa energická trhovníčka. „Stopercentne ale viem, že k 14. novembru sa to bude rušiť.“ Ďalšia predávajúca doplnila: „Veď sa nemožno čudovať, keď sa o to nikto nestará, tak to tu chátra.“ Šikovnejší si vraj už našli nové priestory.
Niektorí trhovníci boli podráždení. „Dajte nám pokoj a odkážte ľuďom na magistráte, nech majú také chudobné Vianoce ako my,“ odvrkol jeden z rozčúlených predavačov. „Mohli počkať aspoň do Vianoc,“ reagoval susedný predavač. Príjemnejšia nálada vládla pri víne. „Pripite si s nami, aby to dobre dopadlo.“
Lucia Tkáčiková
Z histórie
v roku 1910 postavili tržnicu v Starom Meste, pripomínajúcu bazilikový chrám. Stavbu spôsobom konštrukcie pripodobňovali k Eiffelovej veži v Paríži.
do roku 1960 fungovala v priestoroch mestská tržnica
po roku 1960 tu vyše dvadsať rokov sídlila Slovenská televízia a jej štúdio
od roku 1989 sa vlastníkom tržnice stalo hlavné mesto
v roku 2000 otvorili zrekonštruovanú tržnicu
dňa 14. 11. 2008 skončia zmluvy so súčasnými nájomníkmi. Tržnicu majú opätovne rekonštruovať. Mesto ju chce premeniť na reprezentatívny priestor.
(lut)
Mestá si tradičné trhoviská chránia
Na rozdiel od Bratislavy sú tržnice a trhoviská v iných mestách stále veľmi vyhľadávané.
BUDAPEŠŤ, BRNO. Mnohé európske mestá si svoje trhoviská chránia. Vytvárajú mestský kolorit.
Aj naši susedia, Maďarsko i Česko, si svoje klasické tržnice v starom meste zachovávajú. Ich „ľudovosť“ turistom neprekáža, skôr naopak.
Svetoznáma je najväčšia tržnica v Budapešti, patriaca aj k technickým pamiatkam mesta. Nachádza sa pri moste Szabadság a funguje už od roku 1896. Podobne ako bratislavská Stará tržnica má bazilikálnu konštrukciu haly. Jej plocha je však neporovnateľná. Je dlhá asi 150 metrov a pôdorys má viac než 10 tisíc metrov štvorcových. Nielen rozloha, ale aj jej ponuka je oveľa bohatšia.
Pôvodným a pestrým trhom je takisto Zelný trh v neďalekom Brne. Vznikol asi v 13. storočí a kedysi mu vraj hovorili Horný trh. Patrí k najstarším trhom v celých Čechách. Jeho rozloha zaberá väčšiu časť námestia priamo v historickom centre. Uprostred trhu je kamenná fontána Parnas od Johana Bernharda Fischera z Erlachu s cennými barokovými plastikami.
Stánky priamo pod holým nebom ponúkajú čerstvé ovocie, zeleninu či kvety.
Vychýrenú tržnicu v Budapešti navštívi denne veľa turistov z celého sveta. FOTO– HEPPY
(lut)
![]() Trhovisko má svoju stálu klientelu. FOTO SME – OLIVER FILAN |