BRATISLAVA. Nové nariadenia, výmery a poplatky, úplne nový softvér a mzdový systém. To sú najdôležitejšie oblasti, ktoré čakajú v najbližších mesiacoch mesto Bratislava. Zložitá príprava na novú menu, ktorú Slovensko začne používať od januára, sa v meste začala pred rokom.
Ako prvé sa eurom začalo zaoberať na začiatku minulého roka oddelenie informatiky. „Prispôsobenie informačných systémov mesta vyžaduje najviac času na prípravu,“ hovorí Eva Chudinová, hovorkyňa magistrátu. Magistrát už otestoval ekonomický a mzdový informačný systém. Organizovali sa prednášky, na novú menu sa totiž musia pripraviť aj všetky mestské organizácie a spoločnosti, čiže aj dopravný podnik, polícia, knižnica, galéria a múzeum, pohrebníctvo či smetiari.
Odošlú dvetisíc listov
„Predpokladáme, že prípravy budú mesto stáť asi päť miliónov korún (165 969,59 eura),“ hovorí Chudinová. Tie pôjdu z rozpočtu.
Budúci týždeň mesto začne s rozosielaním listov obyvateľom, ktorí majú s mestom uzavretú nejakú zmluvu. V nich budú prerátané sumy. Listov odošlú asi dvetisíc. Zákon to nevyžaduje, ale mesto sa tak rozhodlo aj keď to bude stáť veľa peňazí a času. „Pre magistrát je výhodnejšie takto informovať, vyhne sa tak rôznym sporom a telefonátom od obyvateľov.“
Meniť sa budú musieť aj všetky nariadenia, kde sa spomínajú akékoľvek sumy. To sa však bude diať postupne. „Presný termín nie je stanovený,“ vysvetľuje Chudinová.
Príprava obyvateľov
Informácie o eure sa už objavujú aj na stránkach mestských častí. Medzi prvými sa začala na novú menu pripravovať Petržalka. Rozbehla programy aj pre seniorov.
Petržalský hovorca Ľubomír Andrassy povedal, že na základných školách robili náučné súťaže o kultúre a tradíciách v krajinách únie a o eure. „Zriadili sme tiež prvú európsku banku. Deti mohli nakupovať v euroobchodoch za eurobankovky, ktoré si samy vytvorili.“
Seniorom ponúkli diskusné fóra, na ktorých dostali informácie o eure, prepočítavaní a miestach, kde sa bude robiť poradenstvo. „Na ďalšom stretnutí ukážeme, kde majú eurobankovky ochranné znaky, aby sa seniori vyhli podvodom.“
Nezaostávajú ani v Domove – Penzióne dôchodcov Na barine. Riaditeľka domova Nadežda Malá hovorí, že jeho obyvatelia berú prechod na euro v pohode. „To preto, že sme ich začali pripravovať načas a postupne.“ Absolvovali niekoľko školení, o eure si môžu prečítať na informačných tabuliach. „Už aj presne vedia, koľko budú platiť od januára.“
Čo sa zmení
samospráva musí zmeniť informačný a mzdový systém (od 1. 1. bude pracovať s eurom, ale do 16. 1. ešte aj s korunou)
poslanci musia zmeniť všetky dokumenty, kde sa spomínajú sumy
samospráva preráta všetky poplatky a dane, napr. nájomné (musia sa prerátať aj za predchádzajúce obdobie na porovnanie)
Dôchodcovia sú pripravení
V Klube dôchodcov – učiteľov na Radlinského ulici vedia o prechode na euro, ako sa len dá. „Informácií máme dosť, čítame všetko, čo o novej mene vyjde a reklama nás zásobuje snáď až príliš,“ hovorí dôchodkyňa Oľga. „Dostala som už aj výmer o výške dôchodku,“ dodáva pani Magda.
V klube mali viacero prednášok, kde sa dozvedeli praktické informácie. „Upozorňovali nás, čo je pre dôchodcov výhodnejšie, aj že doma netreba ukladať koruny do pančuchy, ale si ich vymeniť,“ pridávajú sa ďalší. „Len to bude problém, či tie mince unesieme, alebo ich budeme prevážať v taške na vozíku,“ smeje sa pani Blanka.
Zatiaľ si však neboli istí, ako zvládnu situáciu po novom roku, keď sa už bude platiť po novom. „To ešte len uvidíme, viac budeme vedieť vo februári,“ hovoria.
„Je to iné, ako keď si vyjdeme na výlet a vymeníme si časť peňazí na menší nákup. Teraz si už za eurá budeme musieť kupovať to, čo potrebujeme denne.“ Priznávajú, že malé sumy môžu zvádzať.
„Prepočítavať na euro však určite nebudem,“ hovorí pani Oľga. „Načo sa vracať k tomu, čo už neplatí. Veď by to aj bolo zbytočné. Od januára pre mňa existuje už len euro.“
Zatiaľ niektorým robia problém len malé číslice porovnávacích cien v eurách.
(dagu)