BRATISLAVA. Bieloruské médiá minulý týždeň zaujalo, aký úspech si získala socha inštalatéra, ktorý vylieza z kanála. Osadili ju pred piatimi mesiacmi neďaleko Vodohospodárskeho podniku v meste Homel.
„Socha v Homeli sa stáva medzi ľuďmi známou,“ informovalo rádio Slobodná Európa. Popularita inštalatéra oslovila šéfa pobočky Vodohospodárskeho podniku v Babruisku, ktorý dal pre svoje mesto vyrobiť ďalší exemplár.
Bieloruský denník Komsomolskaja Pravda upozornil, že obe sochy, v Homeli aj v Babruisku, sú v podstate kópiami bratislavského Čumila. Predstavitelia podniku kopírovanie odmietajú a hovoria, že na Slovensku nikdy neboli.
„Istým spôsobom mi to lichotí. Keď niekto kopíruje vašu prácu, asi ho niečím upútala,“ povedal akademický maliar Viktor Hulík. Keď zistil, že bieloruský Čumil je skoro rovnaký ako slovenský, ale podľa neho veľmi nekvalitný, oslovil právničku a situáciu chcú riešiť.
Hulík slovenského Čumila vytvoril v roku 1997. O tom, že jeho dielo niekto pravdepodobne odkopíroval, netušil.
„Čumil nič nesymbolizuje, nie je to nikto reálny, nevzťahuje sa k nejakej udalosti, je to len gag, ktorý mi napadol na oživenie pešej zóny, keď sa rekonštruovala,“ povedal Hulík.
Hovorí, že na to, aby sochu niekto odkopíroval, nepotrebuje navštíviť Bratislavu, pretože fotky Čumila sú na internete a slovenské i svetové bedekre ho označujú za jednu z bratislavských atrakcií. „Napodobnili ju asi z nejakej miniatúry, ktoré sa u nás predávajú, pretože napríklad nie je vidieť poklop, ktorý pri skutočnom Čumilovi v bratislavských uliciach je,“ vysvetľuje.
Na zábere bieloruskej sochy je zboku vidieť, že má rovnako ako bratislavský Čumil aj kapucňu, brada je opretá o ruky, ktoré sú prekrížené. „To, že aj detaily sú rovnaké, dosvedčuje, že je to kópia mojej sochy. Všimnite si, že má zdvihnutý ukazovák ako moja socha,“ povedal Hulík.
Kópia je podľa neho zjavná a veľmi nekvalitne urobená. V Bielorusku ju vytvoril jeden z pracovníkov vodohospodárskeho podniku.
FOTO – PETER ŽÁKOVIČ, WWW.SVABODA.ORG |