BRATISLAVA. Uprostred Šafárikovho námestia v Bratislave má vzniknúť nový súvislý park a galéria s fotografiami Laca Bielika presne spred 40 rokov. O vytvorenie nového priestoru sa snaží Pavel Meluš z neziskovej organizácie Camera Obskura.
Laco Bielik na námestí 21. augusta 1968 fotografoval okupačné tanky. Vznikla tu aj jedna z najznámejších fotografií minulého storočia vôbec – Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom.
Melušove plány na park a galériu podporuje mesto i ministerstvo vnútra, ktorým pozemky na námestí patria. Napriek tomu projekt už šesť rokov stojí. „S organizáciou rokujeme a s galériou tu rátame,“ povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Mesto chce na námestí park, odkedy je jasné, že sa bude meniť aj pre projekt električky do Petržalky. Z námestia sa majú vylúčiť autobusy.
Plány ministerstva
Pre vybudovanie parku sa majú spojiť dva menšie parky do jedného. Parčík s Kačacou fontánou je mestský, druhý patrí štátu. Ministerstvo vnútra tu má investičné zámery. „Tento nehnuteľný majetok budeme užívať na plnenie úloh Policajného zboru v Starom Meste,“ povedala hovorkyňa Alena Koišová. Konkretizovať zámer odmietla, odvolala sa na zákon o Policajnom zbore.
Napriek zámerom chce vraj ministerstvo postupovať tak, aby čo najmenej narušilo plány mesta i tretieho sektora. „Projekt Camera Obskura má našu podporu,“ hovorí Koišová.
Stavať sa tu môže
Meluš sa obáva, aby sa zatiaľ na pozemku nezačalo stavať. Zástavbu tu totiž územný plán povoľuje na pôdoryse bývalého Landererovho paláca, ktorý stál v miestach, kde sú dnes zastávky MHD. Zároveň so zástavbou však regulatív zachováva alej, ktorá je zo strany Alžbetínskej ulice.
Melušovo združenie sa projekt snaží presadiť už šesť rokov. K pozemku nemá nijaký právny vzťah. „Ak nie sme majiteľom alebo aspoň nájomcom, s pozemkom nemôžeme robiť nič, ani projektovú dokumentáciu. Len štúdie.“ Tie už neziskovka má. Minulý rok usporiadala súťaž študentov architektúry na návrhy galérie. Vyhral návrh „ležatej osmičky“ – námestie by zostalo parkom s budovou futuristického tvaru, na streche ktorej by bol amfiteáter.
Teraz sa neziskovka snaží o stretnutie s primátorom aj za účasti ministerstva. Mesto sa vyjadrilo, že na dohodu by malo stačiť, aby štát nechcel na tomto pozemku stavať.
Zatiaľ aspoň výstava
Na Šafárikovom námestí je Bielikova výstava fotografií August 1968 už od mája. „Aj preto sme ju spravili, aby bolo vidno, že sem patrí,“ hovorí Meluš. Dodáva, že hoci je tu pás s fotografiami inštalovaný od 28. mája, nikto zatiaľ panely nepoškodil. „Ľudia si to vážia, majú úctu k hodnotám.“
Dnes je podoba Šafárikovho námestia bez ucelenej koncepcie. Pôvodne tu boli kasárne, na ktoré prebudovali bývalý Landererov palác, sídlo známej tlačiarenskej rodiny. Pri bombardovaní Bratislavy v roku 1944 bol palác, pôvodne s pôdorysom štvorca a jednou stranou otvorenou do parku, poškodený a následne zbúraný.
Neskôr námestie zmenila konečná zastávka autobusov, ktoré premávajú cez Starý most do Petržalky. Súvislú zeleň rozdeľuje Dobrovičova ulica, park za zastávkou je zanedbaný a posedávajú tu bezdomovci.