BRATISLAVA. Hrádza slúžiaca proti povodniam je dnes miesto športu, promenád a stretnutí. Začína sa zapĺňať už s prvým jarným slnkom. Bicykle, korčule, beh, ale aj opaľovanie, bufetovanie, zábava.
Kvalita je rôzna
Jednotlivé časti hrádze sa však podstatne líšia. Kvalitou povrchu, šírkou i dostupnosťou. „Petržalská časť má výborný povrch, po Čunovo, prvých asi 20 kilometrov sa nachádza aj množstvo bufetov a sociálne zariadenia,“ povedal Marek Majerčák, organizátor podujatia Bratislava-inline.
Slalom na hrádzi
Petržalská časť je preto aj najplnšia. Začína pri Starom moste a vedie až k Vodnému dielu Gabčíkovo. Spolu so slovnaftskou trasou smerujúcou takisto po vodné dielo vytvára významný, asi sto kilometrov dlhý úsek. Úsek bez áut. Teda aspoň oficiálne.
Letné víkendy sa tu podobajú dennej dopravnej špičke. Zápchy, nárazy, nebezpečné kolízie počas víkendov a občas aj kolóny, či už na hrádzi, alebo pri bufetoch. Každý ide svojím tempom, začiatočníci brzdia premávku, iní len prefrčia okolo. Rýchlosť nie je obmedzená, radary neexistujú. Pravidlom premávky je len často chýbajúca tolerancia. „Mňa baví práve tá atmosféra hustej víkendovej premávky, je to adrenalín,“ povedal cyklista Jaro, oddychujúci v bufete.
Cez týždeň je situácia iná. Atmosféra je pokojnejšia, korčuliari a cyklisti sa netlačia. „Počas víkendu na túto hrádzu ani nechodievam, je to tu o život,” reagovala korčuliarka Zuzana.
Menej bufetov, menej ľudí
Slovnaftská hrádza, ako ju mnohí nazývajú, je voľnejšia, pohodovejšia. Môže za to aj dostupnosť. Autobus sem totiž aj počas víkendov jazdí menej ako raz za hodinu.
Ísť sem sa však oplatí. Jazdíte bez väčších problémov, hrádza nie je plná. „Táto trasa je tiež obľúbená, povrch je trošku horší, ale stále relatívne dobrý. Bufetov a toaliet je tu poskromnejšie,“ dodal Majerčák.
Príroda sa ešte nájde
Devínska hrádza, ako býva nazývaná, vedúca popri toku Moravy, je poloprázdna. „Kvalita je rôzna, miestami dosť zlá, povedal Majerčák. „Ak je Morava trošku vyliata, čo je skoro každý rok, tak je asfaltová cesta pod vodou.“
Cyklistom však pár hrboľov a prekážok na trati nevadí, korčuliari to majú ťažšie, no prejdú. Odmenou pre nich je romantická jazda prírodou.
„Financie na opravy cyklistických trás dáva magistrát. Táto časť je bývalým vojenským chodníkom, ktorý nie je majetkovo vysporiadaný. Preto opravovať nemôžeme,“ povedala Katarína Szabová zo Správy telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta. „Robíme však potrebné úpravy, odstraňujeme nánosy, keď je vysoká voda a zabezpečujeme, aby bola trasa priechodná.“
Pribudnú nové trasy
Cyklistické chodníky majú pribúdať. Ich kvalita a najmä počet sú s inými európskymi mestami stále neporovnateľné. „Chceme cyklisticky prepojiť Chorvátske rameno s petržalskou hrádzou a tiež Podunajské Biskupice s Vrakuňou,“ dodala Szabová.
Niektoré nové úseky už vznikajú. Príkladom je promenáda pri Karloveskom ramene, ktorá bude popri Dunaji spájať jeden developerský projekt s druhým. V súčasnosti končí pri moste, ktorý spája Devínsku cestu s ostrovom Sihoť. Jeho kvalita je veľmi dobrá, pre bicykel aj pre korčule.