STARÉ MESTO. V pondelok zatvorili Starú radnicu pre verejnosť na dva roky. Budú ju rekonštruovať. Do konca septembra, keď sa skončia programy tohtoročného Kultúrneho leta, ostane otvorené ešte jej nádvorie, potom uzavrú aj to.
Spolu s ním by mala skončiť aj tunajšia tradičná predajňa suvenírov a originálna kaviareň Radnička.
Radnička hľadá priestor
Kaviareň funguje na Radničnom námestí už od roku 2001. Je chránenou dielňou a aktivitou občianskeho združenia Inklúzia. Už osem rokov patrí k významným projektom integrácie ľudí s mentálnym postihnutím. Našli tu prácu a uplatnenie zdravotne postihnutí obyvatelia mesta.
„V súvislosti s rekonštrukciou to vyzerá tak, že bude uzatvorená aj Radnička. Hovorilo sa najskôr o možnosti otvoriť len podbránie,“ povedal Peter Hyross, riaditeľ Múzea mesta Bratislavy. „Radnička sa bude musieť zavrieť minimálne z hygienického hľadiska. Budú totiž uzavreté toalety na nádvorí,“ dodala Mária Račková z magistrátu.
„Hľadáme nové priestory pre kaviareň. Mali sme aj pár typov, kam by sme sa mohli presťahovať, no zatiaľ nič určité,“ reagovala Viera Záhorcová, štatutárna zástupkyňa OZ Inklúzia. „V tejto súvislosti spolupracujeme aj s Nadáciou Pontis.“
Rozbehli aktivity
Občianske združenie rozbehlo aktivity, ktoré by mohli pomôcť činnosť Radničky udržať a nájsť nové vyhovujúce priestory.
„Inklúzia a kaviareň Radnička sú naším komunitným partnerom, od októbra totiž strácajú priestory,“ povedala Monika Smolová, programová koordinátorka Nadácie Pontis.
Nadácia v rámci pripravovaného septembrového projektu Naša Bratislava hľadá dobrovoľníkov, ktorí by Radničke pomohli pri PR aktivitách a tiež pri rozbehnutí kaviarne na inom mieste.
Rekonštrukcia bola nevyhnutná
Historické priestory Starej radnice rekonštrukciu naozaj potrebovali. Začiatok plánovaných prác sa posúval už viackrát. V týchto dňoch je ohraničená malá časť nádvoria, práce sa už začali.
„Prebieha tu archeologický výskum v suteréne, rátam, že najneskôr 1. októbra uzavrieme celé nádvorie,“ povedal Jozef Hrabina, riaditeľ mestského investora pamiatkovej obnovy Paming. Rekonštrukcia za asi 230 miliónov korún (7634601,34 eura) bude hradená z mestského rozpočtu.
Čo ostalo
Mestské múzeum prišlo na dva roky o časť svojich výstavných priestorov. Výstavy v radnici, Doba noblesy – 20. a 30.roky v Bratislave a Brezalauspurc 907 a aj tunajšie vzdelávacie programy sú už neprístupné.
Turisti sú ochudobnení aj o výnimočný výhľad z radničnej veže na historické jadro. Múzeum preto dáva do pozornosti ponuku ostatných tematických múzeí, ktoré fungujú bezo zmeny. Pozýva najmä do neďalekého nedávno obnoveného Apponyiho paláca a Michalskej veže.
Okrem zatvorenej radnice sú pre rekonštrukciu veľmi obmedzené návštevné možnosti aj na Bratislavskom hrade. Bratislava bude tak dočasne o dve najnavštevovanejšie turistické miesta chudobnejšia.
Chránená dielňa
Otvorená bola v máji 2001.
Dielňa sedemkrát organizovala Radničkine trhy, na ktorých sa pravidelne zúčastňuje 30 chránených dielní a tiež domov sociálnych služieb.
Pravidelne hostí priateľov z Čiech – pripravuje pre nich dve až tri dielne.
Na Radničkine trhy prichádzajú aj chránené dielne z Maďarska, Chorvátska a Talianska.
Raz ročne organizuje Radnička prezentačno-predajnú výstavu výrobkov dielní.