Viedeň 11. augusta (TASR) - Na cyklotrase medzi Viedňou a Bratislavou je poriadne rušno. Cykloturistika sa aj vďaka Schengenu a bezhraničnému styku teší veľkej obľube, uvádza rakúska agentúra APA.
Novoupravená trasa vedie popri malebných vodných tokoch, zeleninových poliach, hustých lesoch a niekde aj popri pasúcom sa dobytku. Informačné tabule ukazujú cestu do národných parkov, ktoré sa nachádzajú popri medzinárodnej cyklistickej ceste. Tam, kde boli v minulosti hradské, sa dnes pohodlne prevážajú turisti z rôznych krajín.
V zrekonštruovanom zámku Orth sa dokonca konajú aj Slovenské dni so slovenským sprievodcom. V pohostinstvách sa takisto hovorí viacjazyčne, pretože už aj Francúzi, Taliani či Briti zistili, že východne od Viedne sa všetko nekončí, ale mnohé sa práve len začína.
Cyklisti na trati Viedeň-Bratislava by si mali uvedomiť, po akej jedinečnej ceste jazdia. Obe metropoly sú od seba vzdialené len 60 kilometrov. Iba ďalšie dve hlavné mestá na našej planéte ležia bližšie, a to Brazzaville a Kinshasa, ktorých delí len štyri kilometre široká rieka Kongo.
Čo sa týka komfortu cyklistov, celá trasa je dobre vybudovaná, iba prechod po moste cez Dunaj pri Hainburgu by potreboval vylepšiť. Presné záznamy o frekvencii cyklistov ešte nie sú k dispozícii, hoci stačí pohľad na zariadenia s občerstvením, pred ktorými je zaparkovaný jeden bicykel za druhým.
Bezproblémový hraničný priechod medzi oboma krajinami je v Bergu, kde prázdna colnica je už len spomienkou na minulosť. O niekoľko kilometrov ďalej sa výlet končí v bratislavskom Starom Meste. S obslužným personálom je tam možné bez problémov sa dohovoriť aj po nemecky. A spiatočné lístky z hlavnej bratislavskej vlakovej stanice do Viedne sú lacnejšie ako v opačnom smere.
Správu priniesla rakúska tlačová agentúra APA.
5 mk juh