NOVÉ MESTO. Z bývalej reštaurácie Snežienka na Železnej studničke má vzniknúť hotel s kaviarňou. Je v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Možnosti prestavby reštaurácie posudzovala z hľadiska vplyvov na životné prostredie podľa EIA Spoločnosť Ekojet. Odporučila tretí variant – výstavbu štvorpodlažného hotela s kapacitou 88 lôžok a reštauráciou so sto stoličkami. V podzemí má byť garáž pre 26 áut, ďalších 14 parkovacích miest má byť na povrchu.
Druhý variant rátal s tým, že novopostavený objekt bude využívaný len ako reštaurácia s kapacitou 180 miest plus strešná terasa. Parkovanie však rieši v tomto prípade len na teréne – 31 miest. Ako nulový variant posudzovali možnosť rekonštrukcie existujúcej stavby – podpivničeného objektu s dvoma podlažiami.
Ochranári: Chýba nulový variant
Tretie riešenie podľa správy EIA najmenej zasiahne do lesného porastu, pretože jediné ráta s umiestnením časti parkoviska do suterénu. Bratislavské regionálne ochranárske združenie hodnoteniu vyčíta, že neuvádza, prečo by to nebolo možné aj v prípade ďalších variantov. Poukazuje aj na to, že Ekojet ignoroval tzv. nulový variant. Ten by podľa zákona mal posudzovať vývoj územia, ak by sa prestavba nerealizovala.
Ochranári považujú za najvhodnejšiu rekonštrukciu Snežienky na reštauráciu či bistro pre Bratislavčanov bežne relaxujúcich v lesoparku, teda nie na hotel. Nenamietali by ani proti asanácii lokality a jej uvedeniu do pôvodného stavu – zelenej lúky.
Vplyv na návštevníkov
Združenie tiež protestuje proti tvrdeniu, že zariadenie nebude mať nepriaznivé vplyvy na obyvateľstvo. „Zvýšená intenzita dopravy v údolí Vydrice, zvýšený pohyb ľudí, hluk z dopravy a prevádzky hotela, zvýšené emisie výfukových plynov v ovzduší a svetelný smog budú mať nepriaznivé dosahy na návštevníkov lesoparku.“ Ochranári považujú za nedostatočne zhodnotený aj vplyv zámeru na chránené druhy fauny a flóry a dopravné riešenie v území.
Správcom pozemkov, na ktorých stojí skelet reštaurácie, je Nové Mesto. Samospráva ich dala do dlhodobého prenájmu firme Snowdrop v roku 2006 za 300-tisíc (9958 eur) ročne. Snežienku získalo Nové Mesto ako súčasť nehnuteľností patriacich k lanovke. Tú dala mestská časť zrekonštruovať pred troma rokmi.