STARÉ MESTO. Pôvodná kotolňa a turbínová hala bratislavskej teplárne je už kultúrnou pamiatkou. Potvrdil to hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.
Tepláreň sa nachádza na Čulenovej ulici, časti vyhlásené za pamiatky projektoval architekt Dušan Jurkovič.
Pozemky, kde sa tepláreň nachádza, vlastní Penta a plánuje tu stavať polyfunkčné centrum. „Projekt je zatiaľ ešte len v štádiu prípravy, ale, samozrejme, bude rešpektovať rozhodnutie pamiatkarov,“ povedal hovorca Penty Martin Danko.
Jeho vizuál ešte neriešia, skôr administratívne záležitosti. „Je veľa vecí, ktoré nezávisia od našej vôle, ako napríklad zmena územného plánu,“ dodal Danko. Lokalita je totiž zatiaľ definovaná ako priemyselná zóna a nato, aby sa tu mohli stavať kancelárie alebo byty, treba dosiahnuť zmenu.
Jurkovič bol zakladateľ modernej slovenskej architektúry, bol predstaviteľom secesie. Vytvoril ale osobitý národný štýl, ovplyvnený ľudovou architektúrou. Jeho najznámejšími dielami sú Mohyla M. R. Štefánika na Bradle a kúpeľný dom v Luhačoviciach.
Tepláreň je výnimočná aj tým, že ide podľa ministerstva o mimoriadne kvalitnú architektúru. „Aj v rámci Jurkovičovej tvorby je podľa nej tepláreň jedinečný objekt, ktorý nie je poznačený jeho typickým národným štýlom,“ vyjadrilo sa už v minulosti ministerstvo. Ide o aktuálnu funkcionalistickú stavbu, reflektujúcu vtedajšie trendy vo svetovej architektúre.
Komín teplárenskej má 120 metrov a je novšieho dáta.
Autor: dot