STARÉ MESTO. Perforované rebro nemusí byť konečným riešením vzhľadu nového Starého mosta. Po mnohých protestoch odbornej verejnosti, v ktorej boli najmä zástupcovia dopravných inžinierov, architektov či urbanistov, magistrát predsa len pristúpi k verejnej súťaži o podobe Starého mosta.
Porotu zverejnia do 10 dní
Návrhy, ktoré budú zaradené do súťaže, sa budú zaoberať celkovým vzhľadom mosta. Posudzovať by ich mala odborná porota, v ktorej budú sedieť zástupcovia Spolku architektov Slovenska aj Slovenskej komory architektov.
Ďurkovský nevylúčil ani účasť zahraničných odborníkov. Mená členov poroty chce primátor zverejniť do desiatich dní.
Súťaž by mala prebiehať štyri mesiace a bude stáť mestskú pokladnicu ďalší milión korún. Jej cieľom je podľa primátora nájdenie možno ešte lepšieho návrhu, ako je dnešné perforované rebro.
Má to byť obľúbený most
Predseda Slovenskej komory architektov Juraj Šujan je spokojný, že sa mu nakoniec podarilo mesto presvedčiť o potrebe vypísania súťaže. „Súťaž môže priniesť kvalitný architektonický návrh. Je to vnútromestský most v zaujímavej lokalite. Mal by to byť most, ktorý si Bratislavčania obľúbia. Mal by mať charakter, s ktorým sa vedia stotožniť.“
Hlavný architekt mesta Štefan Šlachta vidí v súťaži cestu k nájdeniu návrhu, ktorý by svojou kvalitou vedel ľudí presvedčiť. Priznal, že na posúdenie predchádzajúcich návrhov nebolo dosť času: „Ja sám som poznal návrhy len z médií.“
Kováč: Nech rieši aj dopravu
Architekt Bohumil Kováč vidí na verejnej súťaži aj nedostatky. Kritizuje fakt, že sa má zaoberať len vzhľadom mosta, a nerieši aj dopravnú situáciu.
„Je tam dopravný problém, hovoria to aj dopravní inžinieri. Treba diskutovať o tom, aká doprava a koľko jej má byť na moste. Navrhovať stavbu mosta bez toho, aby si niekto uvedomil, že rieši aj dopravu, to nerieši nič. Ak má byť súťaž na architektizovanie súčasného návrhu, tak to vlastne nie je súťaž.“
Východisko vidí v schvaľovaní súťažných podmienok, na ktorom sa zúčastní aj komora architektov.
Most navrhli za pamiatku
Kováč dodáva, že „až súťažou vlastne len začne skutočná diskusia“.
„V tejto súvislosti verím, že bude včas známe stanovisko ministerstva kultúry, ako je to s pamiatkarskymi hodnotami mosta,“ hovorí. Plány môže ešte narušiť ministerstvo kultúry. To 1. júna dostalo návrh Pamiatkového ústavu vyhlásiť Starý most za chránenú pamiatku. Ak by ho ministerstvo odobrilo, mesto by nemohlo uskutočniť rekonštrukciu podľa projektu zoskupenia firiem Alfa 04. Ich projekt totiž počíta so zbúraním a novým postavením mosta.
Primátor nechce sklz
Verejná súťaž zrejme posunie aj začiatok celej výstavby a teda spustenia nosného systému. Ďurkovský chce mať súťaž uzavretú do konca roka.
„Budem tlačiť na spracovateľov projektovej dokumentácie, aby sme tie termíny ešte nejako skrátili,“ povedal včera. Dodal, že ich požiadal, aby presunuli projektantov na prípravu ďalšej fázy, aby sa ušetril čas.
Do úvahy pripadá aj možnosť, že mesto bude klásť koľaje v Petržalke, a vtedy sa začne rekonštrukcia mosta. „Viem si to predstaviť,“ povedal primátor.
Súťaž môže priniesť kvalitný architektonický návrh. Most by mal mať charakter.
Juraj Šujan, predseda Slovenskej komory architektov
Dunajská komisia dnes požaduje, aby všetky nové mosty alebo mosty po rekonštrukcii zodpovedali aktuálnym predpisom – šírka plavebného poľa medzi piliermi musí byť 100 metrov, výška mosta desať metrov nad maximálnou plavebnou hladinou. FOTO SME – MILAN DAVID |