BRATISLAVA. Prvé divadelné predstavenie v zrekonštruovanom Divadle Pavla Országha Hviezdoslava by mali uviesť v apríli budúceho roka. Termín otvorenia sa tak opäť posunul - mesto pôvodne plánovalo divadlo otvoriť na jeseň tohto roku, neskôr primátor Andrej Ďurkovský povedal, že hraničný termín je december. Podľa Márie Račkovej z magistrátu situáciu skomplikovala prestavba susednej budovy, bývalej VÚB.
Mesto kúpilo budovu divadla vlani od ministerstva kultúry za 60 miliónov korún s podmienkou, že bude divadlo pod rovnakým názvom ďalej využívať na umeleckú činnosť. Štátu za rovnakú sumu predalo Zsigrayovu kúriu na Židovskej ulici a pozemky za historickou budovou SND.
Žiadna alternatíva
Hovorkyňa Eva Chudinová povedala, že mesto v divadle nechce stály súbor, nemá to byť ani scéna pre alternatívu. Repertoár divadla budú tvoriť predstavenia, ktoré vyberie komisia, členov určí primátor.
„Umelecké obce ponúknu svoju vlastnú tvorbu, komisia potom vyberie tie, ktoré budú najbližšie predstavám mesta. Môže to byť jeden, ale i viaceré projekty,“ povedala Chudinová. Nevedela spresniť, na ako dlho bude komisia súbor vyberať, či sa budú striedať, prípadne či vypíšu ďalšie súťaže.
Duša umelcov a duša publika
„O všetkom sa ešte len rozhodne,“ doplnila. Súťaž na projekty mesto zverejní v septembri. Ako si predstavujú náplň a profilovanie mestskej scény, zatiaľ zástupcovia mesta bližšie nekonkretizovali. Pritom podľa divadelných odborníkov divadlo tvorí v prvom rade konkrétny súbor a repertoár, „duša umelcov a duša publika“, nie budova, v ktorej sídli.
Okrem divadelných predstavení chce mesto bývalú scénu Národného divadla využívať na niektoré akcie Kultúrneho leta a na vlastné akcie, na ktoré nestačí kapacita Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca. Tá má kapacitu 140 miest, hľadisko DPOH takmer 500.
Menšie divadlo zaniklo
Jedno Mestské divadlo už nedávno existovalo – avšak neporovnateľne menšie, financovalo ho občianske združenie a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. Fungovalo v priestoroch Čierneho havrana. Pred troma rokmi zaniklo.
Bývalý riaditeľ divadla Jozef Krasula povedal, že divadlo fungovalo tri a pol roka a zaniklo, pretože sa tak rozhodlo Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. Priestory na Bielej ulici naďalej patria mestu a od jari tu funguje divadlo Arteatro, V Bratislavských novinách sa jeho umelecká šéfka Alexandra Sarvašová vyjadrila, že „základnou cieľovou skupinou divadla je aktívne pracujúca stredná generácia, ktorá chce stráviť voľný čas kultivovanou zábavou a oddychom na úrovni“.
Astorka a auditórium
Do konca roku 2009 má mestu pribudnúť aj divadlo na Suchom mýte. Postaviť ho má firma IPR Slovakia. Súčasťou projektu výstavby Astoria Palace je aj zbúranie a prestavanie starého rožného domu, v ktorom sú priestory divadla Astorka Korzo 90.
IPR chce kúpiť aj vedľajší dom, ktorý vlastní na 50 percent. „Práve v ňom plánujeme aj divadelné priestory, pretože tie v Astorke už nevyhovujú,“ povedal Igor Ballo, konateľ IPR.
Pred piatimi rokmi IPR Slovakia požiadala mesto o predaj budovy, v ktorej bola Astorka a spoločnosť sa zaviazala, že postaví mestu divadlo.
Ďalším divadelným priestorom, ktorý bude patriť mestu, môže byť aj malá sála. Bude súčasťou mestského auditória v zóne Eurovea. Auditórium má byť hotové o tri roky.
Čo už nefunguje
Okrem Mestského divadla zaniklo pred dvoma rokmi aj divadlo Stoka. Na začiatku druhého tisícročia stroskotal projekt nezávislých umeleckých súborov, ktoré si chceli urobiť stálu scénu pod klenbou železničného mosta v tuneli na Dobšinského ulici.
Divadlá v meste
Okrem SND v Bratislave funguje 13 divadiel na stálej scéne: Aréna, Astorka, Divadlo a.ha, Bábkové divadlo, Radošinské naivné divadlo, Štúdio 12, Štúdio L+S, GUnaGU, Arteatro, Divadlo West, Divadlo Wustenrot, Nová scéna a Ludus.
Malú scénu SND si prenajala Vysoká škola múzických umení.
Nový divadelný priestor vznikol na lodi na petržalskom brehu Dunaja.
Pár rokov funguje divadelná scéna v Nultom priestore A4.
Autor: Jana Parkrová © SME