BRATISLAVA. Podchod na Patrónke je od tohto mesiaca bezbariérový. Na oboch stranách pribudli plošiny pre ľudí, ktorí sa pohybujú na vozíku. Mesto chce odbarierizovať aj ďalšie podchody.
O vybudovanie zariadenia sa pričinila jedna z učiteliek z neďalekej špeciálnej školy.
Bariéry nemá len podchod
Plošina funguje len na špeciálny žetón, ktorý vydáva magistrát. „Priamo na Patrónke sa rozdalo tridsať žetónov,“ povedala Mária Račková z magistrátu.
„Zatiaľ sa telefonicky prihlásila aj si vyzdvihla žetón jedna zdravotne postihnutá obyvateľka Bratislavy.“ Na magistráte je ešte 20 ďalších žetónov. „V prípade potreby ich môžeme dať kedykoľvek vyrobiť.“
Andrea Madunová z Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR hovorí, že plošiny sú len jedným z potrebných opatrení. Na prístupné podchody majú nadväzovať aj bezbariérové chodníky a vozidlá mestskej hromadnej dopravy, do ktorých sa dá dostať aj na vozíku.
„Keď sa už dostaneme do podchodu, potrebovali by sme mať istotu, že niektorým spojom sa odvezieme.“ V grafikone zatiaľ nízkopodlažné autobusy vyznačené nie sú. Človek na vozíku je odkázaný čakať na to, či sa taký objaví.
Branislav Zahradník za dopravný podnik povedal, že pokiaľ sa počet nízkopodlažných autobusov výraznejšie nezvýši, z prevádzkových dôvodov nie je možné označiť ich v cestovnom poriadku.
Výťah by poslúžil viacerým
Magistrát plánuje do dvoch rokov sprístupniť bez bariér aj podchody na Hodžovom, na Hlavnej stanici, na Staromestskej a na Trnavskom mýte. Madunová hovorí, že plošina by sa mala využiť len vtedy, ak nie je šanca urobiť výťah.
Je pomalšia, pri dlhšom schodisku trvá preprava aj niekoľko minút. „Výťah by mohli využiť aj iní, ktorí sa ťažšie pohybujú, starší ľudia či mamičky s kočíkmi.“
Autor: dagu, dot