SME

Terasy jedným prekážajú, iným sa mália

Petržalské byty sú často priamo nad letnými terasami. Hluk rušíhlavne v lete. Podnikyzase tvrdia, že opatreniesa nepáči zákazníkom.

V Starom Meste terasy fungujú do polnoci aj dlhšie. V Petržalke sú do 21.00, hluk sa medzi domami viac rozlieha.V Starom Meste terasy fungujú do polnoci aj dlhšie. V Petržalke sú do 21.00, hluk sa medzi domami viac rozlieha. (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Je tesne pred deviatou večer. Hostia, ktorí sedia pred podnikom na Námestí hraničiarov, sa musia presunúť dovnútra. „To už tu vážne nemôžeme sedieť?“ šomrú. Nepáči sa to ani prevádzkovateľom, petržalské terasy však nesmú byť otvorené dlhšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Večný spor

V Petržalke takmer nie sú krčmy mimo obytných zón. „Ve­­čer sa tu všetko veľmi rozlieha,“ povedal hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy. „Obyvatelia sa sťažujú častejšie v lete. Pri otvorených oknách ich hluk ruší viac.“ Pracovníci miestneho úradu tento týždeň kontrolovali viaceré reštaurácie či krčmy, na ktoré mali sťažnosti.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to nešťastné riešenie,“ hovorí majiteľ jedného z podnikov. „Práve večer sa vonku sedí príjemne, a vtedy musíme zákazníkov natlačiť dovnútra.“ Andrassy hovorí, že ľudia zase samospráve vyčítajú prílišnú ústretovosť k podnikateľom.

„Tí nás, naopak, obviňujú, že ich šikanujeme.“ Samo­správa im prevádzkovú dobu stanovuje na tri až šesť mesiacov, aby ju mohla pohotovejšie meniť. „Ak by ju dostali na rok, nemohli by sme ich donútiť, aby zabezpečili nočný pokoj.“ Vnútri však môžu podniky fungovať aj do druhej ráno, vonkajšie sedenie musia zavrieť vždy o 21.00. Správa o kontrole sa rýchlo šíri, ale niektorí prevádzkovatelia sa neboja. Sú presvedčení, že na sedenie vonku majú právo do noci.

„Je to náš pozemok a platíme dane,“ hovorí konateľ spoločnosti, ktorá prevádzkuje piváreň a reštauráciu na Starohájskej. Už je po deviatej, ale ľudia sedia vonku. Nezdá sa, že by kontrola čašníčke prekážala, pokojne dočapuje pivo. Z okien sa rinie hudba, ale naj­bližší obytný dom je tak ďaleko, že ho veľmi rušiť nemôže.

SkryťVypnúť reklamu

Možno budú zmeny

Tým argumentuje aj prevádzkovateľ. „Nebolo by zlé vyčleniť prevádzky, ktoré sú mimo obytných zón alebo v určitej vzdialenosti, a tie by boli bez obmedzení, ak dokážu dodržať nočný pokoj,“ hovorí. „Takto sa z Petržalky robí veľká nocľaháreň. Ľudia budú musieť prejsť cez Dunaj, aby si večer posedeli vonku.“

Nariadenie považuje za obmedzovanie podnikania. „Možno by mohlo združenie podnikateľov riešiť takéto veci.“ O tom, že by sa petržalské podniky spoločne snažili dosiahnuť zmenu, nevedel. „Budeme to asi skúšať po vlastnej línii.“

Prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec hovorí, že obmedzovanie prevádzkového času považujú za obmedzovanie podnikania, ktoré nie je prípustné. „Od prevádzkovateľov reštaurácií sme ale žiadne podnety nedostali.“

SkryťVypnúť reklamu

Andrassy povedal, že samospráva len využíva možnosti, ktoré jej dáva zákon. Nevylúčil však zmeny. „Možno budeme uvažovať o tom, že slušným prevádzkam by sme na určitú dobu skúšobne dali výnimku.“

Staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová povedala, že v centre mesta môžu byť aj terasy otvorené do polnoci, cez víkend až do jednej ráno.

„Tu je to predsa len iné ako v ostatných mestských častiach. V centre mesta býva dlhšie rušno.“ Preto sa zameriavajú skôr na kontrolu hlučnosti. „Prevádzkovatelia sú presvedčení, že hudba im priláka zákazníkov.“

Aké sú pravidlá

V Petržalke môžu byť letné terasy otvorené len do 21.00. Kon­troly robia celý rok, viac prevádzok naraz kontrolujú hlavne v lete. Po kontrole nasleduje správne konanie, kde sa rozhodne o prípadnej pokute alebo skrátení prevádzkovej doby.

Najvyššia možná pokuta je do 200-tisíc korún (6 638,78 eura), dávajú v rozmedzí 15- až 20-tisíc korún (497,91 až 663,88 eura).

Staré Mesto môže dať tiež pokutu do 200-tisíc korún a zakázať hudbu na pol roka.

(dagu)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 217
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 233
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 050
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 075
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 770
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 179
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 615
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu