PETRŽALKA. Pred rokom spustili vodohospodári do prevádzky čerpaciu stanicu na dolnom úseku Chorvátskeho ramena. Je napojená na priesakový kanál.
Rozhýbanie dovtedy stojacej vodnej plochy prispieva podľa hovorcu mestskej časti Petržalka Ľubomíra Andrassyho k samočistiacej schopnosti ramena aj k zlepšeniu podmienok pre faunu a flóru. „Zvýšil sa výskyt vodných rastlín a živočíchov,“ povedal.
„Čerpačka funguje a efekt prečerpávania je trvalý, ale nie je výrazný – ide totiž o malé množstvá vody,“ povedal Peter Minárik z Vodohospodárskeho podniku.
Okrem čerpačky mali napomôcť sprietočneniu ramena a jeho revitalizácii odvodňovacie studne diaľnice D 61 Viedenská cesta – Prístavný most. Diaľnicu v blízkosti Dunaja zabezpečujú proti ohrozeniu spodnou vodou. Čerpaním z nich sa voda ďalej odvádza do Chorvátskeho ramena.
Potrubím prepojené studne sú umiestnené v zelenom páse medzi Einsteinovou ulicou a protihlukovou stenou diaľnice. „Čerpá sa však len vtedy, keď je vysoký stav Dunaja. Takže dopad na Chorvátske rameno tiež nie je taký, aký sme predpokladali, keď sa ešte uvažovalo o tom, že diaľnica by bola polozapustená,“ povedal Minárik.
Z hľadiska prírodných hodnôt je najzachovalejší úsek bývalého dunajského ramena s priľahlým lužným lesom medzi Dolnozemskou cestou a hrádzou.
Priamo na okraji najväčšieho slovenského sídliska možno nájsť ohrozené lekno biele a leknicu žltú, zo živočíchov sa tam vyskytujú labute, rybáriky, deväť druhov žiab a dva druhy mlokov.
Autor: japa