Bratislava 10. júla (TASR) - Bezbariérovú plošinu pre zdravotne ťažko postihnutých občanov v podchode na bratislavskej zastávke MHD Patrónka dnes prvýkrát ...
Bratislava 10. júla (TASR) - Bezbariérovú plošinu pre zdravotne ťažko postihnutých občanov v podchode na bratislavskej zastávke MHD Patrónka dnes prvýkrát vyskúšal predseda Slovenského paraolympijského výboru Ján Riapoš. Plošina, ktorú zhodnotil pozitívne, má podľa neho veľmi dobré technické riešenie, jej pomalšia preprava má vozičkárom zaistiť bezpečnosť. "Pokiaľ by prišlo viac vozičkárov, tak by to dlhšie trvalo. Ale myslím si, že na tento typ podchodu a frekvenciu vozičkárov je dostatočne komplexným riešením," povedal Riapoš pre TASR.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Vyslovil tiež potešenie z takejto iniciatívy mesta, ktorá podľa neho pomáha v zahraničí vytvárať obraz nielen o Bratislave, ale aj o Slovensku. Riapoš upozornil, že aj Slovenský zväz postihnutých športovcov už inštaloval takúto plošinu na bratislavskej plavárni Pasienky, kde organizujú veľké medzinárodné podujatie. Vozičkári, ktorí si chcú zaplávať, tak môžu aj tam využiť bezbariérový prístup.
Na otázku TASR, či obsluha zariadenia nebude pre vozičkárov zložitá, Ján Riapoš vysvetlil: "Tým, že v mnohých prípadoch sú ľudia odkázaní na tieto plošiny, obsluhovanie je bežnou výbavou každého vozičkára. Čiže, tá obsluha by nemala byť problém, pretože sa s nimi stretávame často."
Novú plošinu na Patrónke s nosnosťou 225 kilogramov si prišiel pozrieť aj primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský, ktorý zdôraznil predovšetkým osobnú snahu pomáhať telesne postihnutým ľudom v bezbariérovosti a integrácii. "Ja osobne tým, že som tiež dennodenne konfrontovaný so životom telesne postihnutého človeka, vidím, že v tejto oblasti sa musí v našej spoločnosti ešte veľmi veľa zmeniť," zdôraznil Ďurkovský. Zároveň predstavil aj ďalší plán mesta v tejto oblasti. Podľa jeho slov hlavné mesto postupne vybuduje podobné plošiny v ďalších štyroch podchodoch, ktoré sú v jeho správe. Informoval, že si to vyžiada náklady vo výške približne 5 miliónov Sk (165.970 eur) s tým, že by mali byť postavené v priebehu dvoch rokov.
Výstavbe plošín na oboch stranách zastávky Patrónka pomohla naliehavá žiadosť Oľgy Binderovej, učiteľky zo Špeciálnej základnej školy a praktickej školy a materskej školy pre telesne postihnutých na Dúbravskej ceste. Požiadavka bola špeciálne uprednostnená z dôvodu blízkosti školy k podchodu na Patrónke.
Bezbariérová plošina sa pohybuje po rampe umiestnenej na stĺpikoch a lokalizovaných v tesnom dotyku so stenou. Dráha, po ktorej sa plošina pohybuje rýchlosťou 0,06 km/h, je dlhá 11 metrov a prevýšenie je 3,9 metra.