NOVÉ MESTO. Letné búrky spôsobujú problémy aj v podchodoch. Pri poslednej veľkej búrke vytopilo viacero podchodov v meste. Jeden z najviac postihnutých bol podchod na Trnavskom mýte. Čistili ho ešte aj na druhý deň.
Mária Račková, hovorkyňa magistrátu povedala, že zatopeniu sa pri prudkých dažďoch vyhnúť nedá, pretože podchod má už svoje roky. Majitelia predajní, ktoré v podchode vytopilo, majú iný názor. „Na vine je magistrát. Keď sa zdvihne voda, vodné čerpadlá nemá kto spustiť,“ tvrdí jeden z predávajúcich. Druhý dodáva, že aj kanalizácia je upchatá.
Račková hovorí, že ak hrozí v podchode zvýšená hladina vody, čerpadlá sa automaticky zapnú. Pri silných prívalových dažďoch však odčerpávať nestačia. Ak vznikne kalamita, odčerpanie urobia hasiči. Tí podľa slov predavača prišli až po búrke o siedmej ráno.
Technik: Nie je to štandard
„Kanalizácia je dostatočne dimenzovaná na odtekanie dažďovej vody, chyba v tomto prípade nie je v kanalizácii,“ tvrdí hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Zenon Mikle. V tomto prípade sa vraj voda dostala do podchodu z iných príčin, ktoré nespadajú do pôsobnosti vodární.
„Určite nie je štandardné, aby podchody takto vytápalo,“ hovorí Milan Šebo z Technického a skúšobného ústavu stavebného. „Kanalizácia buď nebola nadimenzovaná dostatočne, alebo je upchatá. V projekte s tým museli rátať, že by vznikla takáto situácia.“
Dokazuje sa ťažko
Podchody čistia podľa rozpisu jeden a až dvakrát denne, to znamená, že ich zametajú alebo umývajú strojmi. Či bolo upratané, kontroluje oddelenie cestného hospodárstva.
Napriek tomu, že v podchode na Trnavskom mýte by mali podľa rozpisu upratovať celodenne na dve zmeny, aj týždeň po potope v ňom vidno jej stopy v podobe blata na podlahe.
Predavačka zo stánku s občerstvením tvrdí, že sa aj tak upratuje nedostatočne. Vedúca už upratovačov upozornila, aby upratali výkaly. „Je to nehygienické, aby sme to tu mali pred obchodom, v ktorom predávame jedlo,“ povedala predávajúca.
Škody, ktoré pri potope obchodom vznikli, musia predávajúci uhradiť sami. „Zavolal som policajtov, aby to vyšetrovali ako úmyselné zavinenie. Policajt mi povedal, že by to bolo ťažko dokázateľné,“ sťažuje sa majiteľ novinového stánku.
Posledná potopa takéhoto rozsahu postihla podchod v roku 1994. V súčasnosti sa pripravuje jeho prenájom s investíciou približne 45 miliónov korún do jeho rekonštrukcie.
V Bratislave je dvadsaťdva podchodov. Mesto míňa na ich čistenie mesačne 350 000 korún.