BRATISLAVA. Tisícky obyvateľov Bratislavy sú zrejme zásobované vodou, elektrinou aj plynom zo súkromných sietí. Obyvatelia však o tom nevedia. Zväčša zistia, že im hrozí odpojenie, až keď sa stane havária a opravy musia zaplatiť sami.
Prípad Istrochem Reality
Od 1. júla nemá časť Nového Mesta v okolí továrne Palma Tumys, pri Istrocheme, ale aj za Kuchajdou zmluvu na dodávku vody. O výpovedi v dodávke pitnej vody sa hovorilo v marci.
„Firma Istrochem Reality oznámila vodárňam, že nechce vlastniť súkromné siete, ktoré zásobujú aj veľkú časť Nového Mesta,“ dodala Alžbeta Klesnilová, hovorkyňa Miestneho úradu Nové Mesto. Aj ten mal byť jedným z postihnutých. Ako informovala agentúru SITA, firma chcela, aby vodovod spravovali vodárne, pre ňu je to nerentabilné.
Vodárenská spoločnosť však s vyhlásením siete za verejný vodovod nesúhlasila.
Majú uzavrieť nové zmluvy
Bratislavská vodárenská spoločnosť sa obrátila na obvodný úrad životného prostredia. Ako povedal hovorca vodárenskej Zenon Mikle, mali isté pochybnosti. Úrad nakoniec prípojku uznal za verejný vodovod, ktorej majiteľom je súkromná spoločnosť. „Predpokladáme, že rokovania so spoločnosťou Istrochem Reality budú pokračovať,“ povedal Mikle.
Nové Mesto zatiaľ vodu má, hoci bez zmlúv. Dva týždne pred vypršaním zmluvy nakoniec Istrochem oznámil, že sem zabezpečí pitnú vodu aj po 1. júli. „Záležitosť sa rieši. V priebehu tohto mesiaca chce Istrochem Reality vyzvať mestskú časť na uzavretie nových zmlúv,“ hovorí Klesnilová.
Takých prípadov je veľa
Podobný prípad sa stal nedávno vo Vajnoroch Pri starom letisku 2. Aj obyvatelia paneláka pri Račianskom mýte zistili, že ich prípojka je súkromná. Za opravu vodovodu nakoniec platili sami. Súkromný vodovod majú aj byty v Rendezi, sú zrejme bývalé podnikové.
„Nevieme vylúčiť, že v budúcnosti sa nestanú ďalšie podobné prípady,“ hovorí vodárenská. To isté tvrdí aj prednosta obvodného úradu životného prostredia Patrik Lutter.
„Vyjde to na povrch až pri poruchách, a to sa týka aj elektriny a plynu,“ hovorí prednosta. Nové Mesto už napríklad riešilo aj problém verejného osvetlenia, ktoré nikomu nepatrilo. „V každej mestskej časti je veľa takých sietí. Kedysi nikto nepotreboval riešiť, komu patria, všetko bolo štátne.“
Lutter hovorí, že obyvatelia sa vždy snažia, aby súkromnú sieť, na ktorú sú napojení, vyhlásili za verejnú. Súvisí to s cenami.
Objekty a siete
Odpojenie od vody hrozilo Miestnemu úradu v Novom Meste na Junáckej ulici
Základnej škole s materskou školou Odborárska
Združeniu ŠK Slovan Bratislava so sídlom na Vajnorskej ulici
Sekcii správy majetku Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia
Na súkromné siete je napojený aj panelový dom pri Račianskom mýte
Dom Pri starom letisku 2
Byty pri Rendezi v Rači