Premeny jedného z najrozsiahlejších námestí viedenskej metropoly - Karlsplatzu, prináša výstava Pulzujúci život mesta - 2000 rokov Karlsplatzu. Viedenské múzeum mapuje históriu i súčasnosť tohoto mestského priestoru z rôznych aspektov. Námestie získalo svoj názov koncom 19. storočia po cisárovi Karolovi VI. (1685 - 1740), ktorý počas morovej epidémie v r. 1713 vo Viedni prisľúbil na tomto mieste vybudovať kostol, dnešný Karlskirche.
Na námestí Karlsplatz sa nachádzajú významné kultúrne, umelecké a vzdelávacie inštitúcie ako Viedenské múzeum, Project Space viedenskej Kunsthalle, známa budova Secesie, Technická univerzita a hudobný spolok Musikverein a ďalšie priľahlé budovy Štátnej opery, operný dom Theater an der Wien, umelecká Generali Foundation, Centrum Herberta von Karajana, koncertný dom Konzerthaus alebo Akadémia úžitkového umenia. Veľkou dominantou je i impozantný barokovo-klasicistický kostol Karl-
skirche či secesný pavilón Otta Wagnera.
Archeologické nálezy z obdobia Rimanov dokladajú, že miesto Karlsplatzu bolo významným sídlom počas antiky. Plány slávneho barokového architekta Johanna Bernharda zas ponúkajú náhľad do stavených dejín kostola Karlskirche, ktorý kedysi stál ešte za mestskými hradbami. A novšiu tvár Karlsplatzu odhaľujú secesistické návrhy architekta a mestského projektanta Otta Wagnera a Rolanda Rainera, ktoré prinášajú nové urbanistické usporiadanie rozľahlého priestranstva.
Témou výstavy je v blízkosti sa nachádzajúce trhovisko Nasch-markt. Asi najexotickejší viedenský trh vznikol koncom 18. storočia ako mliečny trh a od r. 1902 sa usídlil na viedenskej Wienzeile. Niektoré vtedy vybudované trhové stánky nájdete na Naschamarkte ešte i dnes.
Špeciálnym highlightom prezentácie je pohľad na dnešné námestie, ktoré sníma kamera umiestnená na žeriave vo výške 35 metrov pred múzeom. Výstava Pulzujúci život mesta 2000 rokov Karlsplatzu vo Viedenskom múzeu na Karlsplatz bude prístupná do 26. októbra. Múzeum je otvorené denne okrem pondelka od 9.00 do 18.00 hod. Bližšie informácie na www.wienmuseum.at.
Marcus Geiger: Budova viedenskej Secesie s červeným náterom k jej jubileu, 1998. FOTO - Viedenské múzeum |