Bratislava 3. júla (TASR) Návrh dlho pripravovanej novely zákona o hlavnom meste SR Bratislave vyvolal na dnešnom mestskom zastupiteľstve rozporuplnú, vyše hodinovú diskusiu. Primátor Andrej Ďurkovský ju prerušil prestávkou, aby sa politické kluby dohodli na návrhu uznesenia. Výsledkom nebolo schválenie predloženého návrhu novely zákona, ale zriadenie šesťčlennej komisie na ďalšie rokovania medzi mestom a mestskými časťami (MČ).
V úvode tohto bodu riaditeľ kancelárie primátora Stanislav Sotník zdôvodnil návrh ako predbežnú dohodu starostov MČ s primátorom. Následne poslanec Pavol Baxa za legislatívno-právnu komisiu mestského zastupiteľstva predložil 81 pripomienok k novele. Medzi zásadnými uviedol, že MČ nemôžu mať postavenie obce, ako chcú starostovia, pretože podľa zákona je obcou mesto a na jednom území dve obce nemôžu byť. Problémom je aj navrhované zníženie mestských poslancov z 80 na 45, čím môžu byť znevýhodnené niektoré MČ. Diskusiu vyvolalo aj určenie počtu námestníkov a prečo primátor nemá byť členom mestskej rady.
Ján Hanko za klub SDKÚ-DS konštatoval neschváliť novelu 17 rokov platného zákona z čias bývalého spoločného štátu a navrhol potrebu úplne nového zákona o hlavnom meste. Ernest Húska, Ján Budaj a Pavol Blažej navrhli, aby sa návrhom zaoberali zastupiteľstvá všetkých 17 MČ a nielen starostovia s primátorom. Valentín Mikuš, Peter Beňuška a ďalší poslanci okrem iných pripomienok navrhli vytvoriť tím na prípravu novely, aby bola prospešná pre všetkých Bratislavčanov. Ďurkovský pripomenul, že návrh novely je pred konečnou podobou, možno ju vylepšiť, aby do Národnej rady SR mohol byť predložený ako vládny návrh, čím bude väčší predpoklad na jeho schválenie.
Zatiaľ je v návrhu novely zákona dohoda medzi MČ a mestom o novom delení príjmov. Výnos dane z nehnuteľnosti si rozdelia v pomere 50:50 percent, podiel na dani z príjmov fyzických osôb sa rozdelí v pomere 68 percent pre mesto a 32 percent pre MČ, výnos poplatku za komunálny odpad v pomere 90:10 percent v prospech mesta, rovnako aj výnos z predaja nehnuteľného majetku. Nový zákon umožní do vlastníctva MČ bezodplatne previesť nehnuteľný majetok mesta, ktorý slúži na plnenie samosprávnych funkcií alebo na výkon prenesenej pôsobnosti, akými sú napríklad školské objekty. Doteraz bolo možné nehnuteľnosti dať len do správy MČ.
Novinkou návrhu zákona o hlavnom meste je ustanoviť povinnosť štátu vyčleniť v zákone o štátnom rozpočte prostriedky na zabezpečenie funkcie Bratislavy ako hlavného mesta SR a politického, kultúrneho, obchodného a spoločenského centra Slovenska. Časť týchto prostriedkov sa v rozpočte mesta vyčlení pre MČ v rozsahu, v akom sa podieľajú na plnení funkcie Bratislavy ako hlavného mesta.