BRATISLAVA. Poslanci Ružinova dostali na minulotýždňovom zastupiteľstve informáciu, že tento školský rok sa škole vyhýbalo 23 ružinovských žiakov.
Záškoláctvo riešia školy, kurátori na úradoch sociálnych vecí a rodiny aj miestne úrady.
Vychádza to z rodiny
„Niekedy je ťažšie presvedčiť rodiča ako dieťa, že musí do školy chodiť,“ hovorí Pavol Krapka z ružinovského miestneho úradu. „Väčšinou ide o deti zo sociálne slabších rodín, máme aj rodičov, ktorí užívajú drogy.“ Osamelá matka viacerých detí nedokázala dohliadnuť na to, či išli do školy. Už o šiestej ráno totiž musela byť v práci. Krapka hovorí aj o prípade, keď rodičia nechceli, aby dieťa navštevovalo školu. Zneužívali ho na prácu.
„Máme veľmi malé právomoci. Môžeme len odporúčať.“ Rozhoduje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Miestnemu úradu problémového žiaka nahlási škola. Ten potom navrhuje odobrať rodinné prídavky pri viac ako 15 neospravedlnených hodinách za mesiac. Ak je to viac ako 60 hodín za rok, môže dôjsť až k umiestneniu dieťaťa do ústavnej starostlivosti.
Za peniaze z prídavkov potom úrad nakupuje obuv, oblečenie alebo školské potreby pre žiaka. „Nie vždy si veci prídu zobrať, je to problematické.“ Tento rok prídavky nikomu neodobrali. Najčastejšie chodia poza školu ôsmaci a deviataci.
Najviac vymeškával prvák
Podobné je to v Petržalke. Hovorca Ľubomír Andrassy povedal, že najčastejšie vymeškávajú siedmaci a ôsmaci. Najviac absencií mal však prvák, rodičom na návrh samosprávy odobrali prídavky na dieťa. V školskom roku, ktorý sa práve skončil, šesť dievčat a sedem chlapcov malo viac ako 50 neospravedlnených hodín mesačne.
Od roku 2005 zaznamenali takmer tristo záškolákov. Niektorí rodičia si nechcú priznať, že problém je na ich strane. „Jeden poslal vyše tridsať sťažností na učiteľov, riaditeľa školy a ďalšie inštitúcie.“
Autor: dagu