BRATISLAVA. Počas posledných daždivých dní vytopilo niektoré priestory v domoch, kde sa budujú nadstavby. Investori ich plánujú na letné obdobie práve preto, že niektoré fázy nadstavby robia nad odokrytou alebo len provizórne zakrytou strechou a rátajú s tým, že nebude pršať. To však ohrozuje ostatných obyvateľov domu.
Vodopád na schodišti
„Byt nám úplne zničila voda,“ hovorí Lýdia Míková z Kadnárovej 6. Nad domom robí nadstavbu spoločnosť Interset a počas dažďov nebola strecha dostatočne zakrytá.
„Byt sme nedávno rekonštruovali, zničenú máme kúpeľňu, steny sú zatečené, koberce nasiaknuté vodou, drevené zárubne nafúknuté. Voda sa liala po schodoch domu ako vodopád, strecha bola úplne dole,“ opisuje situáciu. Ešte stále nefunguje elektrina, lebo rozvody sú zatečené. Strechu stavebník po potope zakryl fóliou.
S nadstavbou nesúhlasila
Majiteľka bytu sa po vytopení obrátila na investora nadstavby. „Povedal mi, že nie som jeho zmluvným partnerom. Neskôr prisľúbil, že zaplatí škodu zo svojho poistenia.“ Pani Míková totiž jediná spomedzi majiteľov bytov 18 bytov s nadstavbou nesúhlasila. Obrátila sa na správcu domu Fondbyt Rača.
„My ako správca sme v tomto mimo, nemáme žiadnu zmluvu s investorom, o nadstavbe rozhodujú vlastníci bytov. Tí si ju schválili dvojtretinovou väčšinou,“ hovorí pracovníčka Fondbytu. Na otázku, čo má v tomto prípade robiť majiteľ, ktorý s ňou nesúhlasil a stavebné práce mu poškodili majetok, odpovedala, že sa mal odvolať proti uzneseniu väčšiny vlastníkov a ak to neurobil, môže si nájsť právnika a brániť sa v rámci občianskoprávneho konania.
Nadstavbu povoľoval stavebný úrad Rača. „To, ako sa budú riešiť situácie, keď stavebník urobí škodu iným majiteľom, by mala riešiť zmluva medzi vlastníkmi a investorom nadstavby. Aké sú podrobnosti zmluvy, v rámci stavebného konania neriešime,“ povedal vedúci úradu Igor Kozár. So zástupcami firmy Interset sa nám spojiť nepodarilo. „Ja zmluvu nemám, ani som ju nepodpisovala, keďže som nesúhlasila s nadstavbou,“ dodáva Míková.
Doplatil aj archív
Pred necelým mesiacom vytopilo aj Palác Motešických na Laurinskej 8 a Gorkého 5. Nadstavbu a komplexnú rekonštrukciu domu robí spoločnosť CDC. Potopa poškodila zariadenie bytov, ale voda prenikla aj do Archívu mesta Bratislavy. Poškodila dve matriky.
Archív po potope jeho vlastník, ministerstvo vnútra, začal sťahovať do náhradných priestorov. „Vytápa nás ďalej. Tieklo sem vo štvrtok, piatok aj v pondelok. Našťastie väčšina materiálov už vtedy bola odsťahovaná. Nedá sa tu dobre dýchať, fungujeme v núdzovom režime,“ povedal Peter Viglaš, zástupca riaditeľky archívu. Dodal, že materiály sú už v miestnostiach, kde nezateká. „Strážime priestory a čakáme na sťahovanie do škôlky v Petržalke. Tú však budú ešte rekonštruovať.“
Práce na nadstavbe na Laurinskej zavinili, že dažde vytopili archív mesta (vpravo). SME – OLIVER FILAN |