Bratislava 27. júna (TASR) - Návrh uznesenia, ktoré odporučí mestskému zastupiteľstvu (MsZ), aby zastavilo proces búrania Parku kultúry a oddychu (PKO) na dunajskom nábreží, predloží 30. júna na rokovanie komisie životného prostredia a výstavby pri bratislavskom mestskom zastupiteľstve jej predsedníčka Ľudmila Farkašovská.
Ako uviedla pre médiá vo štvrtok 26. júna večer, ak návrh komisia schváli, "predložíme ho do zastupiteľstva čo najskôr". Verí, že sa jej to podarí na MsZ, ktoré bude 3. júla.
Farkašovská to povedala počas verejnej diskusie k zámeru zbúrať PKO a o budúcej tvári nábrežia na ľavom brehu Dunaja. Odznelo v nej, že mesto predalo pozemky pod PKO v roku 2005, v uplynulom volebnom období samosprávy. "Zdá sa mi pomerne absurdné, aby sme predávali pozemok a nepredávali budovu, aj keď osud budovy by bol zrejme rovnaký. Žiaľ, nemám dostatok informácií a nepoznám všetky dôvody, pre ktoré sa mesto takto rozhodlo, tak sa mi ťažko odpovedá zodpovedne," odpovedala na otázku TASR, či predaj pozemkov pod PKO bol rozumným krokom.
Podľa hosťa diskusie Jany Gregorovej z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity by sa zbúraním PKO začala "koncepčná deštrukcia urbanisticky uceleného modernistického nábrežia, ktoré je ucelené až po most Lafranconi". Dodala, že sa to už začalo s výstavbou River Parku a je otázne, či bude deštrukcia pokračovať ďalej, alebo či sa ako zóna zachová časť nábrežia, ktorá vznikla v 50. rokoch minulého storočia. Dodala osobný názor, že pamiatková obec na Slovensku v súčasnosti je mierne pozadu za českými krajinami, kde sa vyrovnali s architektúrou 30. rokov alebo 50. rokov uplynulého storočia.
Najcennejšími časťami PKO, bývalého pavilónu Dunajských veľtrhov, sú diela výtvarníkov Janka Alexyho a Tibora Bartfaya a ďalšie umelecko-výtvarné objekty. Samotnú stavbu realizovali v rokoch 1940 až 1948. V roku 1975 pristavili oceľové pavilóny. PKO je dejiskom Bratislavských jazzových dní, spoločenských a kultúrnych podujatí.