O riešení ulice sa hovoríod 70. rokov, teda takmerod jej vzniku. Architektia investori už predstavili niekoľko vízií. Mesto hovorí o rozširovaní pešej zóny.
STARÉ MESTO. Po dvoch rokoch sa opäť začína na pôde mesta hovoriť o Staromestskej ulici. Zatiaľ sa diskusia o tom, ako by mala vyzerať, skončila vždy búrlivými výmenami názorov.
Tak to bolo aj na jar 2006, keď svoj projekt predstavila spoločnosť Pressburger Boulevard. Ten nakoniec mestská rada nepodporila a primátor návrh stiahol. Na lukratívnom mieste mala stáť moderná zástavba.
Polovica opýtaných je za
Mesto v máji oznámilo, že by chcelo priestor začať riešiť. „Konalo sa už jedno stretnutie, na ktorom boli architekti, historici, dopraváci. Debatovali sme o zásadách,“ hovorí Štefan Šlachta, hlavný architekt. Tie by potom mali byť podkladmi pre jesenný workshop o Staromestskej. „Nechcem hovoriť o tom, čo by tam malo byť, chceme nechať ľuďom voľnú ruku, aby doniesli nové idey.“
Magistrát zatiaľ zorganizoval anketu na svojej internetovej stránke. „Od 21. apríla do 13. mája viac ako 52 percent odpovedí získala možnosť zastavať budúcu pešiu zónu, 16 percent by volilo zastavanie drobnými obslužnými stavbami, 13 percent konštatuje, že je to dobré tak, ako to je a 19 percent by potrebovalo vidieť vizualizáciu,“ hovorí Eva Chudinová z magistrátu. Plánujú sa aj verejné zhromaždenia.
Predstava pešej zóny
Jednu z podmienok, ktoré si magistrát určil, je zachovanie pohľadu na hradby, ale popri pešej zóne aj zachovanie dopravy na Staromestskej. Mesto si predstavuje, že by sa tadiaľto dalo plynulo dostať z centra na Hrad. Nová zástavba by mala „optimálne skĺbiť starú a novú architektúru“, ale riešenie by aj malo byť „ekonomicky vyvážené“. To práve môže byť styčný bod.
Architekt Peter Bauer navrhol priestor ulice zakryť až po Prezidentský palác, na povrchu by bola pri moste náhrada Rybného námestia. Súčasťou by mohla byť aj oživená synagóga. „Bol to obraz tolerancie mesta,“ hovorí o starom námestí. Ďalej by stáli domy so službami, parkovacie domy, bolo by tu voľné priestranstvo na kultúrne akcie a zo strany hradieb zeleň. „Nedá sa očakávať, že by to bolo výnosné,“ hovorí.
Liberáli navrhli park
Bauer premostenie riešil už v roku 2000, vtedy navrhol objekt ponad ulicu približne v priestore Zochova – ministerstvo spravodlivosti. V modernom šate tu navrhoval objekty pripomínajúce Veternú ulicu, mal by tu byť kapucínsky bazár a park pri dnešnom električkovom moste – tak ako existovali do 60. rokov. Projekt sa nakoniec nerealizoval pre odpor verejnosti.
S „ekonomicky nerentabilným“ návrhom prišli aj občianski liberáli pred troma rokmi. Navrhli v priestore pešej zóny park s lávkami, ktoré by viedli k hradbám. Realizácia by ale bola drahá, pretože by sa na nej zrejme nepodieľal žiaden investor.
![]() |
![]() |
Prekrytie Staromestskej, ako ho navrhuje Peter Bauer, by rátalo
s prinavrátením Rybného námestia. Vznikol by tu aj priestor pre možné kultúrne akcie.
VIZUALIZÁCIA – PETER BAUER
Park, ktorý navrhli občianski liberáli, by bol drahým riešením, žiadnemu investorovi by sa totiž investícia do premostenia nevrátila. Lávky mali viesť do hradieb a odtiaľ by sa dalo plynulo prejsť
do centra mesta.
VIZUALIZÁCIA – OBČIANSKI LIBERÁLI
![]() |
![]() |
Územie riešil pred šiestimi rokmi aj architektonický ateliér SPDe spolu s Matejom Grébertom a Rudolfom Lesňákom. Na premostení navrhli výstavbu bytov s centrálnou pasážou, kde by bola vybavenosť a kancelárie.
VIZUALIZÁCIA – WWW.RULES.SK
Pôvodný návrh na riešenie Staromestskej Petra Bauera rátal
s domom ponad ulicu. Mal pripomínať, kadiaľ pôvodne viedla Zochova a Kozia.
VIZUALIZÁCIA – ATELIÉR PETRA BAUERA
Zatiaľ posledný zámer na premostenie a zastavanie Staromestskej zverejnil investor Pressburger Boulevard zo skupiny Sekyra Group pred dvoma rokmi. Mestskí poslanci o ňom nakoniec ani nerokovali, primátor ho stiahol z rokovania, lebo neprešiel cez mestskú radu. Židovská mala dostať opäť obojstrannú výstavbu, podľa niektorých ale návrh nerešpektoval historický ráz. VIZUALIZÁCIA – PRESSBURGER BOULEVARD |