VRAKUŇA, PETRŽALKA. Mestské časti sa už približne rok snažia vyrovnať so skládkami pri kontajnerových stojiskách.
Vo Vrakuni nedávno rozbehli informačnú kampaň. Obyvateľov upozornili, že neporiadok pri kontajneroch ich stojí peniaze navyše. Petržalka správcom ponúkla projekt na výstavbu a rozšírenie stojísk. Na čistotu budú okrem policajtov dohliadať aj inšpektori verejného poriadku.
Kým nezačal platiť zákaz vykladania veľkorozmerného odpadu, odvážala ho spoločnosť OLO. Stojiská sa však zmenili na smetiská medzi domami. Zákaz sa však stále porušuje.
Vrakuňa skúša tabule
Vrakunčania si preto na každom stojisku môžu prečítať, že za odpratanie odpadu mimo kontajnerov priplatia oni a za vykladanie im hrozí pokuta do päťtisíc korún. Z informačných tabúľ sa tiež dozvedia, ako sa zbaviť rôznych druhov odpadu. Jasmína Matúšová za vrakunský miestny úrad povedala, že na projekte spolupracujú so správcovskou spoločnosťou a OLO-m.
„Z neformálneho prieskumu máme pozitívne reakcie, ale je skoro hodnotiť to,“ hovorí Matúšová. „Väčší monitoring budeme robiť v septembri.“ Vtedy ho majú zhodnotiť aj vrakunskí poslanci.
Pri spustení projektu sa hovorilo o tom, že by časom mohol fungovať aj inde v Bratislave. „Ak by aj ďalšie mestské časti mali o niečo podobné záujem, iniciatíva musí vyjsť od nich,“ povedala za OLO hovorkyňa Margita Tieleschová. Zatiaľ ich s takýmto návrhom nikto neoslovil.
Petržalka priplatí na stojiská
Petržalka vyhlásila stav na kontajnerových stojiskách za jeden z hlavných problémov, ktoré potrebuje riešiť. Petržalský hovorca Ľubomír Andrassy povedal, že správcom ponúkli dotáciu do 80-tisíc korún na výstavbu nových stojísk. Na rozšírenie pôvodných môžu získať do 25-tisíc korún.
„Evidujeme 29 žiadostí o nenávratnú dotáciu. Tento rok na to v rozpočte máme štyri milióny korún.“
Správcovia môžu bezplatne získať aj projekt na výstavbu stojísk. Od júla má fungovať tiež zberný dvor na Čapajevovej ulici. Otvorený bude celý rok a odpad sa tam bude dať uložiť zadarmo.
Od polície žiadajú viac
Správcovia tvrdia, že len zberný dvor čistotu nezabezpečí. „Riešenie vidia aj v aktívnejšej spolupráci s mestskou políciou,“ hovorí Andrassy. „Podľa ich vyjadrení sa v niektorých vypuklých prípadoch vyhýba riešeniu podnetov, ktoré prichádzajú priamo od občanov.“ Sťažujú sa, že hliadka často príde až potom, čo človek, ktorý doniesol odpad, zmizne. Ťažko ho potom usvedčiť .
„Pokiaľ policajti niekoho pristihnú, zadokumentujú to a pošlú miestnemu úradu,“ povedal hovorca mestskej polície Peter Pleva. Dodal, že ľudia by mali vinníka odfotiť. „Keď ho aj nájdeme, nemáme mu to ako dokázať.“
To ako rýchlo policajti môžu prísť, súvisí aj s tým, že v Petržalke pracujú len dve hliadky. Andrassy povedal, že v dohliadaní na čistotu stojísk by im preto mali pomôcť inšpektori verejného poriadku. Pracovať začnú od septembra. Za porušenie pravidiel budú dávať pokutu.
Petržalčania vinníkov nahlasujú aj na zelenú linku miestneho úradu. „Za prvé dva mesiace ju využilo 52 ľudí a až vo dvoch tretinách prípadov išlo o anonymné telefonáty.“