Bratislava 16. júna (TASR) - Moderná zástavba má vyrásť v areáli bývalej rafinérie Apollo v Bratislave, ktorú bombardovalo protifašistické spojenecké letectvo 16. júna 1944 počas druhej svetovej vojny.
Areál rafinérie mal rozlohu 7,5 hektára a nachádzal sa medzi ulicami Pribinova, Košická, Bottova a Čulenova. Tvoria ju zóny Chalupkova a Pribinova. Nosným v zóne Pribinova v blízkosti Dunaja a budovy Tower 115 by mal byť projekt Panorama City investora J&T. "Momentálne posudzujeme návrh investora na zvýšenie až na 53 poschodí," povedal pre TASR námestník primátora pre územný rozvoj Tomáš Korček.
"V týchto dňoch pracujeme na získaní stavebného povolenia pre výkop stavebnej jamy," informovala TASR o stave prác na Panorama City manažérka pre vzťahy s verejnosťou J&T Real Estate Denisa Šerfelová. Projekt v prvej fáze počíta s dvomi obytnými výškovými budovami prepojenými terasou. Podnožou pre veže bude budova s piatimi poschodiami pre kancelárie, obchody a welness. Súčasťou projektu je hotel s desiatimi podlažiami, dve administratívne budovy, podzemné parkovisko a námestie so zeleňou, povedala.
Zóna Chalupkova je zložitým územím s environmentálnou záťažou, uviedol Korček s tým, že v súčasnosti sa preveruje spôsob prestavby zóny. Na územie sa spracúva urbanistická štúdia zóny Chalupkova - Landererova. "Keď bude dokončená, tak na jej podklade hlavné mesto pristúpi k zmenám v územnom pláne, a taktiež Staré Mesto na jej podklade bude obstarávať územný plán zóny," dodal. Mesto považuje priestor medzi mostom Apollo a Starým mostom za vhodný pre výškové budovy. Nemalo by tu vzniknúť nové centrum mesta, ale Staré Mesto by sa malo rozšíriť o novú lokalitu. Staromešťania môžu pripomienky k zadaniu pre spracovanie územného plánu zóny Chalupkova posielať do 9. júla. Zónu ohraničujú ulice Dostojevského rad, Landererova, Karadžičova, Košická a Mlynské Nivy.
Do povedomia verejnosti vstúpila v októbri 2007 zóna Chalupkova v súvislosti s páchnucou zeminou v obci Marianka pochádzajúcou údajne z pozemkov spoločnosti Lipový park v zóne. Firma, ktorá odtiaľ zeminu vyviezla, dala potom urobiť jej rozbor príslušnému odboru Slovenskej agentúry životného prostredia. Výsledky potvrdili, že zemina odobratá na pozemkoch našej spoločnosti počas búracích prác realizovaných firmou Matrix Slovakia nie je kontaminovaná, informovala TASR spoločnosť Lipový park.
Ako pre TASR povedala v novembri 2007 urbanistka Jela Plencnerová, nesanované záťaže po rafinérii na juhu zóny Chalupkova siahajú do hĺbky deväť metrov. Vychádzala z materiálu, ktorý vznikol pri príležitosti výstavby mosta Apollo.
Bombardovanie rafinérie Apollo a ďalších lokalít mesta v roku 1944 neprežilo vyše 200 Bratislavčanov. Aj na ich počesť nesie jej piaty bratislavský most názov Apollo. Postavili ho v roku 2005.
vlk vs