Viedeň nežije len futbalom, hoci v týchto dňoch jej dominuje. Dnes otvorilo Múzeum Lichtenšteinovcov výstavu Oáza ticha. Veľké záhradné krajinky v strednej Európe. V dámskych apartmánoch a v knižnici Paláca Lichtenšteinovcov ožijú obrazy Prátra či parku v Laxenburgu, východné výbežky Viedenského lesa a parky vo Vösendorfe, Brucku/Leitha, Eisenstadte až po veľké lichtenšteinské záhradné krajinky na severe Dolného Rakúska a na južnej Morave.
Vystavených je viac ako 200 diel, ktoré návštevníka zavedú do ticha zelených kvitnúcich oáz. Obrazy Bellotta, Heckerta, Rebella, Waldmüllera, Alta či Högela sprostredkujú obraz o tejto kultúrnohistorickej téme, súvisiacej aj s filozofiou a dejinami rokov 1760 - 1850. Výstava potrvá do polovice novembra.
Na prelome 18. a 19. storočia šľachta začala prerábať formálne barokové záhrady v novom anglickom štýle a zakladať veľké záhradné krajinky. Tejto módnej vlny sa skoro chopil aj rakúsky cisársky dvor. Práve Lichtenšteinovcom patrila najväčšia záhrada strednej Európy v juhomoravských Valticiach a Ledniciach, Hinterbrühli i južne od Greifensteinu. Nasledovali Esterházyovci a ich záhrada v Eisenstadte, Harrachovci v Brucku/Leitha, Schwazenbergovci vo Viedni.
Výstava názorne demonštruje, ako sa z parkov vytvárali pokusné stanice na kultiváciu zriedkavých rastlín, ale aj na plánovanie víťazných oblúkov, obeliskov, ruín, pavilónov a chrámov.
Múzeum Lichtenšteinovcov na ulici Fürstengasse 1 je otvorené od piatku do utorka od 10.00 do 17.00. Vstupné je 14 eur, deti a mládež do 16 rokov v sprievode dospelého majú vstup zdarma.
Viac info na www.liechtensteinmuseum.at .
|