BRATISLAVA. Ceny v internátoch, ktoré ponúkajú cez leto ubytovanie neštudentom a brigádnikom, sa oproti minulému roku zmenili.
Na internátoch Technickej univerzity si tento rok ubytovaní priplatia za lôžko do desať percent. Napríklad cena za lôžko na Mladej Garde za jednu až päť nocí bola vlani 360 korún, tento rok je to 390 korún. Ceny na Bernoláku a Mladosti ostávajú nezmenené.
Riaditeľ Správy internátov STU František Hulík hovorí, že ceny narástli pre zvyšujúce sa náklady a že nájomné zvyšovali iba toľko, koľko museli. Internáty stále vylepšujú, tento rok napríklad vymenili nábytok na Svoradove.
Ceny vraj riadi trh
Asi najvýraznejšie zdražovanie sa dotklo bývania na internátoch v Mlynskej doline. Ubytovanie tu oproti vlaňajšku zdraželo o 2 000 korún. Bývať sa dá na manželských internátoch E a F a apartmánoch A a B vo výškových blokoch.
„V súčasnosti u nás prebieha redukcia neštudentských miest zo 430 na 180,“ hovorí referentka pre ubytovanie neštudentov Alžbeta Blaškovičová. „Neštudenti budú bývať výhradne na manželských internátoch.“
Za ubytovanie v týchto internátoch zaplatia záujemcovia od 6 000 do 15 000 mesačne v závislosti od typu izby. Vlani to bolo od 4 000 do 13 000. Bývajú tu zväčša brigádnici, ktorí tu strávia celé leto.
„Všetko sa riadi trhom, takže ak viem, že môžem zvýšiť cenu, tak ju zvýšim a dúfam, že na tom zarobím,“ vysvetlil zdražovanie riaditeľ vysokoškolského mesta v Mlynskej doline Róbert Gula. K tomu, či z výnosov plánujú skvalitniť služby, sa riaditeľ nevyjadril.
Na internátoch Ekonomickej univerzity sa ceny nezmenili. Podľa riaditeľky centra univerzitných služieb Anežky Durankovej sa najviac peňazí investuje do budov v Horskom parku, lebo sú najstaršie. Tento rok urobili úplnú rekonštrukciu jedného z blokov, budúci rok plánujú prerábať ďalší.
Lacno, ale skromne
Internáty sú najlacnejšou aj najskromnejšou formou ubytovania v meste. Zariadenie izieb je veľmi jednoduché, v mnohých je nábytok, ktorý najlepšie časy prežíval v minulých desaťročiach. Najväčší problém je so sociálnymi zariadeniami, ktoré bývajú spoločné pre celú chodbu a mnohé by potrebovali rekonštrukciu. Úroveň študentských domovov sa však nedá zovšeobecniť, viaceré zariadenia sú na veľmi dobrej úrovni.
Ubytovať sa môžete na jednu noc, ale aj ostať na celé dva mesiace. Ceny a podmienky sú rôzne. Platí, že študenti a držitelia kariet KM EURO 26, KM EURO 26 visa elektron, KM GO 26 a preukazov ISIC, ITIC, Hosteling International Card zaplatia menej. Uplatniť si možno vždy len jednu zľavu. Cena klesá s počtom nocí. Najlacnejšie vyjde ubytovanie na dva mesiace a vo dvoj- a viaclôžkovej izbe. Najvyšší záujem je o jednolôžkové izby, tých je však aj najmenej a rýchlo sa obsadia.
Poplatok mestu za každé prenocovanie je 50 korún. Od poplatku sú oslobodené nevidomé, bezvládne a zdravotne ťažko postihnuté osoby vrátane sprievodcu, ako aj osoby poberajúce invalidný dôchodok, osoby do 18 a nad 70 rokov, denní študenti do 26 rokov a osoby prihlásené na prechodný pobyt v zariadení, v ktorom sa ubytujú.
Niektoré internáty majú vyčlenenú určitú kapacitu izieb na hostelové ubytovanie aj počas akademického roka.
Ubytovaniev internátoch
Technická univerzita
l Mladosť (115 až 350)
l Mladá Garda (100 až 390)
l Svoradov (100 až 650)
l Dobrovičova (100 až 600)
l Bernolák (100 až 400)
Ekonomická univerzita
l Horský park (od 100 študenti, od 500 cudzí)
l Dolnozemská (od 160 študenti, 350 cudzí)
l Starohájska (od 130 študenti, 290 cudzí)
l Vlčie hrdlo (od 160 študenti,
300 cudzí)
l Ekonóm (od 250 študenti,
500 cudzí)
Ceny sú v korunách za lôžko za osobu na noc.
Univerzita Komenského
l Družba (študenti 2 903 za mesiac v júli a 2 060 v auguste,
ostatní 190 za noc, záloha
za kľúče je 3 000)
l ŠD Ľ. Štúra (manželský internát 6 000 za mesiac, malý apartmán 8 000 za mesiac, veľký apartmán 15 000