Archív mesta funguje v dome na Gorkého 5, ktorý komplexne rekonštruuje a nadstavuje firma CDC. Vytopilo ho, pretože stavebník nezabezpečil dostatočne strechu.
STARÉ MESTO. V noci na včera vytopilo Archív mesta Bratislavy. Sú v ňom uložené vzácne písomnosti od 13. storočia po dnešok a je v Paláci Motešických na Gorkého 5 na prvom a druhom poschodí. V chodbách archívu stála voda, zamestnanci vylievali vedrá a žmýkali handry. „Museli sme vypnúť aj elektrinu, voda pretekala cez strop, ale najmä cez svetlíky a komíny,“ hovorí Peter Viglaš, zástupca riaditeľky archívu.
Dechtová voda prenikla do dvoch matrík sobášených z konca 18. a začiatku 19. storočia. „Je to škoda, bola práve čerstvo zreštaurovaná,“ hovorí zamestnankyňa archívu.
Keď pracovníci archívu v stredu odchádzali z práce, všimli si začínajúce zatekanie. Niektoré dokumenty, ktoré boli na miestach, kam sa mohla ľahko dostať voda, premiestnili preto na stoly a poprikrývali fóliou.
„Takúto povodeň sme však nepredpokladali. Archív už raz vytopilo, ale vtedy sa to dokumentov nedotklo, bola to výstraha,“ hovorí riaditeľka Anna Buzynkajová a vstupuje do miestnosti dverami, ktoré napučali vodou. Premočila aj dná škatúľ položených na podlahe.
„Ak by sme nepremiestnili večer tieto písomnosti, tiež by boli mokré,“ ukazuje Viglaš.
Škody sa podľa Viglaša dajú ťažko vyčísliť. „Takéto dokumenty sa zhodnocujú tak, že keď ich posielame na výstavu, určí sa výška ich poistenia.“ Jeden dokument, ktorý zachránili preložením na stôl a fóliou, má hodnotu niekoľko stotisíc eur.
Dom, v ktorom je archív, je bývalý Palác Motešických v priestoroch na Laurinskej 8 a Gorkého 5. Rekonštruuje a nadstavuje ho firma CDC. K zatopeniu v budove došlo podľa Františka Griščíka z magistrátu, ktorý tu bol na obhliadke, vinou stavebníka. „Strecha nebola dostatočne zabezpečená.“
Chcú vraj žiť na stavenisku
Riaditeľ firmy CDC Miroslav Svoboda sa bráni, že ide o dodávateľský problém a problém starej budovy. „V rámci prác sme mohli urobiť len provizórne opatrenia, tie pri prívalových dažďoch nestačili. Strechu sme museli dať dole na miestach, kde ideme stavať stĺpy. Do domu zatekalo aj predtým, strecha mala 80 rokov a škody v archíve spôsobila najmä voda, ktorá stekala cez komíny.“
Firma vraj rátala s tým, že počas rekonštrukcie a nadstavby nebudú fungovať žiadne prevádzky. No v dome okrem archívu fungujú ešte jedálne Diétka a Vegetka a sú tu byty, v ktorých bývajú ich vlastníci. Podľa investora „asi chcú žiť na stavenisku“. Rekonštrukciu a nadstavbu domu povolil stavebný úrad Staré Mesto. Podľa hovorkyne Aleny Kopřivovej je stavebník povinný chrániť život osôb na stavenisku. Ochrana cudzieho majetku nie je podľa nej podmienkou, ktorú obsahuje toto stavebné povolenie.
Dočasné miesto
Archív mesta Bratislavy mal byť v priestoroch na Gorkého len dočasne. V roku 2006 ho sem presťahovali z Apponyiho paláca. Priestory má za symbolické nájomné prenajaté od mesta. „Ani pred zatečením nevyhovovali predpisom na priestory archívov. Na náhradné priestory čakáme od presťahovania,“ hovorí riaditeľka archívu. Dodáva, že nájsť ich má ministerstvo s pomocou mesta. „Mala ním byť škôlka na Markovej ulici. Mesto ju ponúklo štátu. Problém je v tom, že sa nedohodli, kto zaplatí jej rekonštrukciu.“
Na otázku, prečo je doteraz v provizórnych priestoroch a čo urobí ministerstvo preto, aby archív ochránilo, nám zatiaľ neodpovedali. Pritom meteorológovia predpovedajú daždivé počasie do utorka.
Pomery u Motešických
Palác Motešických má dvor a tri poschodia – na prízemí sú jedálne Diétka a Vegetka, na prvom a druhom poschodí mestský archív a na treťom byty. Vlastníkmi sú mesto a súkromníci, jedným z nich je aj CDC. Spoločnosť sa zaviazala, že opraví fasády objektu, zároveň získala stavebné povolenie na nadstavbu ďalších troch poschodí. Niektorí pôvodní obyvatelia domu tvrdia, že ich chcú z domu vyhnať. Do fondu opráv musia platiť od 1. mája 945 korún za meter štvorcový, to je asi 70-tisíc mesačne. Dovtedy platili desať korún za meter štvorcový. Mesto má za svoje priestory platiť dva milióny mesačne. Takéto zvýšenie nepovažujú vlastníci bytov za adekvátne a dali CDC na súd. Mesto sa proti zvýšeniu neohradilo.
Riaditeľ firmy CDC hovorí, že sumu, ktorú majú majitelia bytov platiť do fondu opráv, odsúhlasila väčšina spoluvlastníkov. Väčšinovým vlastníkom v objekte je však spoločnosť CDC.
Kauza Vegetka a Diétka
Priestory Archívu mesta Bratislavy, ktoré vytopil dážď, sa nachádzajú v dome, kde sídlia aj jedálne Vegetka a Diétka. Všetky vlastní mesto.
Vedenie mesta chce ukončiť zmluvu s prevádzkovateľom jedální Diétka a Vegetka na prízemí paláca na Laurinskej ulici. Primátor Andrej Ďurkovský toto rozhodnutie naposledy zdôvodnil tým, že mesto musí platiť do fondu opráv 900-tisíc mesačne a povedal, že ak ich bude nájomca platiť, „nemá problém predĺžiť mu nájomnú zmluvu“.
Mesto má však v dome aj ďalšie priestory – tie, v ktorých je archív na prvom a druhom poschodí. A dokopy má do fondu opráv dávať od mája asi dva milióny mesačne.
O nájme priestorov, v ktorých sú jedálne, rokuje so spoločnosťou CDC, ktorá má v dome väčšinu priestorov a realizuje jeho nadstavbu.
„Podmienka platiť 900-tisíc mesačne do fondu opráv by bola likvidačná nielen pre Divestu, ale aj pre iného prevádzkovateľa. Jediný, komu sa oplatí platiť takéto odvody, je CDC, ktorá o použití peňazí bude v role väčšinového vlastníka aj rozhodovať,“ hovorí Peter Hodál z petičného výboru občianskej iniciatívy Neberte nám Vegetku. Dodáva, že skoro stonásobné zvýšenie odvodov nemá vecné opodstatnenie a pravdepodobne ide o výkon vlastníckych práv v rozpore s právom.