Bratislava 5. júna (TASR) Až v ôsmich z desiatich prípadov by sa dal odpad, ktorý bežne putuje do kontajnerov, separovať a stala by sa z neho druhotná surovina. Preto je v odpadovom hospodárstve dôležitá osveta, a to predovšetkým medzi deťmi, ktoré môžu preniesť dobrú myšlienku domov a motivovať svoju rodinu k ekologickému nakladaniu s odpadom. Aj z tohto dôvodu oprávnená organizácia Envi-Pak spolu so základnou školou na Mierovej ulici v Bratislave pripravili pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR tvorivé enviro dielne.
Žiaci prvého stupňa tak dnes kreslili obrázky na tému separovaný zber a ochrana životného prostredia. Popri tvorivej práci sa deti od svojich starších spolužiakov dozvedeli, ako sa správne odpad separuje, do ktorej farebnej nádoby patrí papier, plasty či sklo. Tieto svoje vedomosti následne predstavili aj šéfovi rezortu životného prostredia Jaroslavovi Izákovi. "Je dôležité, aby sa deti učili na školách a v rodinách, že si musia vážiť prostredie, v ktorom žijú," povedal s tým, že to môže prispieť k riešeniu problémov.
Deti si tiež prakticky vyskúšali, ako sa správne separuje odpad. Pripravili si na to vlastné kontajnery, do ktorých sa snažili správne umiestniť jednotlivé druhy odpadu. Prekvapilo ich, čo všetko sa zo separovaného odpadu dá znovu vyrobiť, napríklad z piatich pohárov váza či z tridsiatich PET fliaš flisová bunda.
"Keby si túto hodnotu separovaných zložiek odpadu uvedomovalo viac Slovákov, zaťažovali by sme naše životné prostredie oveľa menej," konštatovala riaditeľka Envi-Paku Hana Nováková. Upozornila, že 9,1 percenta obyvateľov neseparuje, aj keď na to má vo svojom bydlisku možnosti. "Systém separovaného zberu odpadov z obalov však môže efektívne fungovať len vtedy, ak sa doň zapojí dostatok domácností a odpad budú separovať správnym spôsobom," uzavrela.
TASR informovala Lenka Koprivňanská zo spoločnosti Envi-Pak.