Bratislava 5. júna (TASR) - Bratislavské mestské časti (MČ) majú rôzne názory na novelu stavebného zákona a na možné správanie sa investorov po tom, ako nadobudne právoplatnosť. Prezident SR Ivan Gašparovič ju ešte nepodpísal.
Podľa novely poslancov Smeru-SD Renáty Zmajkovičovej a Mariána Kovačócyho, ktorú parlament schválil 22. mája, si staviteľ bude môcť vybrať, či podkladom pre vydanie územného rozhodnutia (ÚR) bude územný plán (ÚP) obce v čase vydávania rozhodnutia alebo v čase podania návrhu. Tieto pravidlá majú platiť aj pre už začaté konania.
V Bratislave vydávajú stavebné úrady na mestských častiach ÚR a stavebné povolenie. Starosta MČ Ružinov Slavomír Drozd vyjadril presvedčenie, že investori nebudú zneužívať tento právny rámec, uviedol v reakcii pre TASR hovorca Ružinova Maroš Smolec. Ak by sa tak stalo, obec má vždy "páky" v územnom i stavebnom konaní stavbu regulovať. MČ pripravuje viaceré územné plány zón. "Ružinov sa už však stretol s prípadom, keď sa investor vyjadril, že neudelením ÚR počas platnosti starého ÚP, kedy podával projekty, prišiel o nemalé investície a vzniká pre neho priestor na podanie žaloby na MČ. Túto situáciu sčasti novela rieši," vysvetlil.
Hovorca MČ Rača Martin Bartišek pre TASR povedal, že v stavebnom konaní problémy nevzniknú, "prispôsobíme sa a naďalej budeme postupovať podľa zákona - nového".
MČ Staré Mesto vníma problémy, ktoré investorom spôsobuje zmena ÚP počas konania o umiestnení stavby alebo povoľovania stavby. Nemá výhrady, aby tieto konania boli ukončené v zmysle legislatívnej situácie pred prijatím zmeny v územno-plánovacej dokumentácii (ÚPD), ktorá mení podmienky výstavby. Určite by sa však nemalo nechať na vôli investora, či sa rozhodne pre starú alebo novú ÚPD, zákon to musí presne definovať. "Už vôbec nesúhlasím s tým, aby išlo o retroaktívny proces, to je podľa mňa principiálne nesprávne a narobí to veľa problémov v dotknutom území," reagoval starosta centrálnej MČ Andrej Petrek.
Túto novelu považujú odborníci na miestnom úrade MČ Nové Mesto za nesprávnu s prvkami retroaktivity. "Všetky ÚR by sa mali naďalej vydávať výlučne podľa platného ÚP obce alebo zóny, ktorý je miestnym zákonom," informovala TASR novomestská hovorkyňa Alžbeta Klesnilová s tým, že novela by mohla v praxi spôsobiť veľa problémov. Bolo by totiž možné účelovo navrhovať umiestnenie stavieb počas obstarávania aktualizácie ÚP. Po schválení ÚP by mali navrhovatelia možnosť dožadovať sa rozhodovania podľa takého ÚP, ktorý by im viac vyhovoval, avšak v rozpore s cieľmi a zámermi územného plánovania a záujmami chránenými osobitnými predpismi podľa platnej ÚPD, vysvetlila.
Výhrady k novele má MČ Petržalka. Ako povedal pre TASR jej hovorca Ľubomír Andrassy, ak vstúpi novela do platnosti, bude investor vo výhodnejšej pozícii ako MČ. Ako problematický uviedol stavebný zámer Dolnozemská brána. V prípade, že prezident SR zákon podpíše, môže investor požiadať, aby sa jeho projekt posúdil podľa situácie pred úpravami v čistopise ÚP mesta.
Aj podľa predsedníčky stavebnej komisie miestneho zastupiteľstva MČ Devín Šarloty Mrázikovej môže novela spôsobiť problémy. Takéto uzákonenie možnosti vyberu medzi starým a novým ÚP by bol vietor do plachiet investorov, v rozpore so záujmami obyvateľov, konštatovala.
vlk pa